Čtyřicetiletá žena z Brněnska naposílala domnělému lékaři pracujícímu na Ukrajině za rok známosti přes internet více než 1,2 milionu korun. Platby jí zarazila až banka, která ty poslední vyhodnotila jako rizikové. Teprve potom žena pochopila, že si už skoro rok píše s podvodníkem, uvedl v tiskové zprávě na webu policie mluvčí Bohumil Malášek. Věc policie vyšetřuje. Případ není ojedinělý.

Lékař údajně pracoval na Ukrajině pod hlavičkou Červeného kříže, v zemi prý pečoval o americké vojáky. Žena se s ním seznámila přes internetovou seznamku. Šestatřicetiletý muž jí mimo jiné sdělil, že k České republice má blízko, do svých sedmi let žil prý na Blanensku. "Ve zprávách se dozvěděla, že mu před nedávnem zemřel otec a posléze podlehla rakovině i maminka. Brzy došlo na lákavou společnou budoucnost. Mimo jiné v podobě v Česku nově založené ortopedické kliniky," uvedl mluvčí.

Když dotyčná svému blízkému chtěla v předvánočním čase poslat na Ukrajinu balík, údajně pro velmi přísná pravidla to odmítnul. Obratem ale nabídl, že by chtěl přijet sám. "Od té chvíle začala žena do vztahu investovat peníze," uvedl mluvčí. Například nutné testy před opuštěním nemocnice stály 3500 dolarů. Odměna pro náhradního lékaře činila 10.000 dolarů. Náhradní telefon pro něj přišel na 3000 dolarů. "To už žena posílala peníze ve virtuálních měnách, neboť s klasickými platbami v dolarech byly problémy a tyto často nedocházely v pořádku. A nebyly to malé sumy," uvedl mluvčí.

Po půl roce podle mluvčího začala žena tušit, že si dopisuje s podvodníkem. Uklidnila ji ale zpráva s přihlašovacími údaji k účtu lékaře, na něm bylo více než 300.000 dolarů. Začala tedy posílat další sumy. Celkem žena poslala na různé účty více než 1,2 milionu korun. "Posílala by asi i dále, jenže zasáhla její banka, která vyhodnotila poslední platby jako rizikové," uvedl mluvčí.

Případ není ojedinělý. Například loni seniorka z Brněnska zaslala údajnému Australanovi postupně v přepočtu přes 300.000 korun, předloni osmašedesátiletá žena takto poslala údajnému vdovci žijícímu v USA v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Policie opakovaně nabádá převážně ženy, které kontaktují různí zahraniční nápadníci se žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají například posílat svému "virtuálnímu příteli" žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů.