Zkrácená valorizace penzí u Ústavního soudu (ÚS) obstála, důchodci si tak po dnešku finančně nepolepší. Soud výraznou většinou hlasů zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění. Výrok oznámil předseda soudu Josef Baxa, odůvodnění přednesl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který nahradil původního zpravodaje Jan Svatoně. Právě Svatoň s Pavlem Šámalem a Josefem Fialou uplatnili k nálezu odlišná stanoviska. Sněmovnu soudu dnes zaplnili novináři a veřejnost, zejména důchodci. Po oznámení výroku zazněl v sále výkřik „Hanba!“

Fialův kabinet na důchodcích ušetřil přes 19 miliard

Vláda loni v čase vysoké inflace jednorázově upravila mechanismus mimořádné valorizace. Penze tak sice stouply, ale méně, než senioři očekávali. Průměrný důchodce přišel zhruba o tisícikorunu měsíčně. Vláda to zdůvodňovala hlavně rozpočtovou odpovědností, jen za loňský rok ušetřila 19,4 miliardy korun. Poslanci ANO, za které k soudu přišla bývalá ministryně financí Alena Schillerová, se domnívali, že vláda zasáhla do práv důchodců. Kvůli inflaci prý měli nárok na výraznější růst penzí. Podle ANO vláda zneužila stav legislativní nouze.

Podle ÚS nebylo vyhlášení legislativní nouze protiústavní

Zrychlený režim schvalování zákona lze využít za mimořádných okolností, podle soudu však nejde jen o přírodní katastrofy, epidemii či válku, ale také o šokové narušení hospodářské či finanční situace státu, což kvůli inflaci nastalo na přelomu let 2022 a 2023. „Nelze proto tvrdit, že parlamentní opozici bylo odepřeno právo se k návrhu zákona vyjádřit z důvodu nedostatku času, když čas, který k tomu dostala, využívala k obstrukcím,“ stojí v nálezu.

Penzisté nemají základní právo na trvalé zvýšení důchodů

Ve snížení valorizace soud nespatřoval ani nepřípustnou retroaktivitu, tedy zpětnou působnost. Novela byla schválena ještě před vznikem právního nároku příjemců důchodů. Nárok podle soudu vzniká teprve splatností konkrétní dávky. Podle soudců neexistuje základní právo na trvalé zvyšování důchodů či kopírování růstu cen. Stát garantuje spravedlivý a přiměřený důchod, nikoliv jeho automatické navyšování, a musí zohledňovat aktuální stav veřejných financí. Klíčové je to, aby nedošlo k vyprázdnění samotné podstaty základního práva na přiměřené zabezpečení ve stáří, což se ale loni nestalo, míní soudci.

Pokud vyhrajeme volby, podrobíme systém revizi, řekla Schillerová

Schillerová ještě před dnešním vyhlášením označila argumenty vlády za vratké a účelové. Pro případ, že by poslanci ANO s návrhem neuspěli, uvedla, že rozhodnutí soudu je konečné, a pak nezbývá než počkat na řešení politická. „Pokud vyhrajeme parlamentní volby v roce 2025, tak podrobíme celý tento systém důkladné revizi,“ řekla Schillerová.

Soud obhajuje vládní podvod na důchodcích, tvrdí Šlachta

Rozhodnutí soudců kritizuje i předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. „Ústavní soud bohužel vynaložil obrovskou snahu, aby právně obhájil vládní podvod na důchodcích a zjevnou nespravedlnost. Není možné, aby vláda kvůli své neschopnosti hospodařit okrádala důchodce na hodnotě jejich důchodů snížením valorizace,“ uvedl pro média Šlachta.

Odboráře soudci zklamali

Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) dnešní nález Ústavního soudu zklamal. Podle nejsilnější odborové centrály dal soud přednost vládnímu snižování deficitu rozpočtu před ochranou důchodců.