Žně na jižní Moravě se přiblížily ke konci. Sklizeno je 90 procent řepky a téměř tři čtvrtiny obilí. Výnos je průměrný. Hůře dopadly teplejší a sušší části kraje. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Stejně daleko jsou se žněmi ještě ve Zlínském kraji, v ostatních krajích republiky jsou více či méně pozadu.

Ve srovnání s loňským rokem jsou výnosy nižší, avšak loni byla úroda nejlepší za deset let. Zemědělce letos postihlo jarní sucho, které se projevilo silně především na Břeclavsku, Hodonínsku a částečně na Znojemsku, což jsou nejsušší a také nejteplejší oblasti, kde rostliny rostou a dozrávají nejdříve. Červnové deště už situaci mnoho nevylepšily. Naopak ve vyšších polohách, například na Blanensku či v předhůří Vysočiny deště stihly ještě pomoct.

Průměrný výnos řepky aktuálně činí 3,09 tuny ze hektaru, což je lepší než loni. Průměrný výnos obilovin však letos činí zatím 5,64 tuny, loni to bylo 6,27 tuny z hektaru. U nejpěstovanější plodiny, kterou je ozimá pšenice, je aktuální výnos 5,81 tuny, což je o 0,9 tuny méně než loni. Téměř stejného výnosu jako loni dosáhli zemědělci u ozimého ječmene, zatím je 5,78 tuny. Výrazně nižší jsou výnosy u jarních odrůd pšenice a ječmene, což je následek suchého jara, voda chyběla především v době růstu. Jarní pšenice dává aktuálně výnos čtyři tuny proti loňským 5,14, jarní ječmen 4,75 tuny proti 5,68 tuny z loňska.

Rychlosti žní pomohly poslední dva suché a teplé týdny, kdy nebyl problém vyjet do polí a obilí rychle dozrávalo.