V areálu Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně od pondělí řidiči platí za parkování. Volných míst pro přijíždějící pacienty a návštěvníky je díky tomu více a lidé nemají problém zaparkovat, řekla mluvčí ústavu Klára Jirkovská. V pondělí se také na Žlutý kopec rozšíří modré zóny, což ústav vnímá jako výhodu.

Parkování v okolí MOÚ v Brně se výrazně ztížilo v červnu, kdy byly zrušené odstavné a parkovací plochy kvůli úpravám nadzemní části historického vodárenského areálu bývalých městských vodojemů. Ubylo tak 83 míst. Začátkem příštího roku se navíc počet zmenší o dalších 42 stání v souvislosti se zahájením dostavby Švejdova pavilonu u Vaňkova náměstí. Z 346 míst tak ubude 125, parkovací místa ale chyběla i předtím.

Zařízení zavedlo několik opatření, aby doprava v okolí nekolabovala

Jedním z nich je právě zpoplatnění parkování před Bakešovým pavilonem. Každá započatá hodina tam nyní řidiče stojí 60 korun. Invalidé mají parkování zdarma. K dispozici je 64 míst. „Končíme první týden a je zatím ještě brzy opatření uceleně hodnotit. Potvrdil se ale náš záměr, že volných míst pro přijíždějící pacienty a návštěvníky je více. Auta se dopoledne na parkovišti střídají, a tak není problém místo najít,“ uvedla Jirkovská.

Od pondělí mají pomoct také modré zóny v režimu C, kde platí regulace jen přes noc v pracovní dny

„Pro nás je to spíše výhodou, neboť lidé v době od 6:00 do 17:00 mohou zaparkovat bezplatně na těchto označených místech a do areálu v řádu několika minut dojít. Samozřejmě pro hůře mobilní osoby je stále možnost využít parkoviště K+R přímo o u vchodu do ústavu, k zapůjčení jsou připraveny transportní sedačky nebo lůžko,“ dodala mluvčí.

Situace s parkováním by se měla zlepšit od roku 2026

Za tři roky totiž přibydou nová místa spolu s dostavbou Švejdova pavilonu a vybudováním Centra onkologické prevence. Nakonec jich tady bude kolem 450. Další úlevu představuje parkovací dům s asi 220 místy, který plánuje u areálu postavit město. Výstavba by mohla začít do tří až pěti let.