Bazény za brněnskými Lužánkami se místo 1. října pravděpodobně otevřou až na přelomu října a listopadu. Termín zahájení provozu nové plavecké haly a opravovaného padesátimetrového bazénu se již podruhé posunul. Důvodem je nález velkého množství stavební suti a statické trhliny. Potvrdila to Michaela Dittrichová, mluvčí městské společnosti Starez-Sport, která se stará o sportoviště. Zpoždění komplikuje přípravu plavcům i pólistům.

Padesátka je zavřená od loňského července

Za Lužánkami vzniká nová hala zhruba za čtvrt miliardy korun s pětadvacetimetrovým a šestnáctimetrovým bazénem. Areál bude stavebně propojený s původním padesátimetrovým bazénem, který Starez nechal rekonstruovat a od loňského července je zavřený. Původně mělo být hotovo před létem. V červnu se otevření oddálilo na 1. října. Důvodem byl rozpor mezi původní projektovou dokumentací a skutečným stavem, narušená statika, havarijní stav původní akumulační nádrže nebo nález azbestu.

Našli velké množství stavební suti

Nyní stavbu komplikuje to, že dělníci při výstavbě předprostoru a parkovacích stání pod původním terénem nalezli velké množství stavební suti. „Jako podkladový materiál je nevhodná, a bylo tedy nutné vymyslet jiné projekční řešení. Dále se zpoždění týká nálezového stavu na původní kamenné zdi podél vstupního schodiště, kde byly po odstranění původního kamenného obkladu objeveny statické trhliny, které bylo nutné zajistit,“ sdělila Dittrichová. Zahájení provozu Starez plánuje na přelom října a listopadu, více bude vědět v půli října.

Plavci mají problémy

Zpoždění podle mluvčí činí problémy především plavecké veřejnosti, která s odstávkou Lužánek přišla o kapacity plaveckých drah. S tím je spojené i omezení v jiných bazénech ve městě, kam se přesunuly plavecké oddíly a kluby. Pro ně přitom ostatní bazény představují jen provizorní řešení, protože nemají potřebnou délku a hloubku. Komplikuje to přípravu třeba klubu Kometa, kde trénují i vrcholoví sportovci.

Začíná olympijská sezóna a my netrénujeme, říká šéf plavců

„Bazény je potřeba domlouvat s předstihem a obvykle se smlouvy uzavírají na delší dobu. Teď se otevření oddálilo o další měsíc a některé časy v jiných bazénech jsme už nedostali. Měli jsme přitom již rozjednané kurzy plavání. Největší problém ale mají sportovci. V kraji není jiná padesátka. Na jaře a v létě jezdili plavci trénovat do Přerova a pólisté do Olomouce. Teď na padesátce vůbec netrénujeme, přitom začíná olympijská sezona a potřebujeme ji,“ uvedl předseda klubu Jiří Vlček.