Brno nikdy nespí. Toto tvrzení platilo i v uplynulých dvou letech právě díky jeho obyvatelům, kteří i při covidu drželi gastronomické podniky i kulturní producenty nad vodou. Síla komunity se prokázala a cestovní ruch tak nezačíná od nuly, ale řadí na vyšší rychlost.

„Na první pohled by se mohlo zdát, že se turistický ruch kvůli pandemii covidu a probíhající válce na Ukrajině dostal na okraj zájmu města. Opak je ale pravdou. Již v prvním čtvrtletí letošního roku evidujeme v porovnání s loňskem nárůst turistů o více jak 80 procent, u zahraničních je nárůst téměř 90 procent,“ vypočítala primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Cílem je postupně se přiblížit úrovni návštěvnosti srovnatelné se zatím nejsilnější sezónou 2019. „Podnikáme k tomu konkrétní kroky, které fungují – podporujeme bohatou nabídku akcí v centru města a vznik nových turistických atraktivit a zkvalitňujeme služby pro návštěvníky města,” upřesnila Vaňková.

Ta věří, že velkým tahákem pro turisty budou třeba historické vodojemy pod Žlutým kopcem, které město otevře v následujících měsících.

Brno o sobě dává vědět díky úspěšné destinační kampani Brno True Story, založené na emocích, které jsou s jihomoravskou metropolí spojeny.

„V centru Brna to žije. Neustálý frmol, přátelská setkávání, moře letních zahrádek i festivaly plní ulice hudbou a rozverným povídáním místních i turistů. Panuje zde autentická atmosféra, za kterou se lidé rádi vrací. Ne nadarmo nese Brno titul Kreativní město hudby UNESCO. Uslyšíte zde snad vše, od Janáčka až po současnou hudbu z klubové scény. Ale nejsou zde jen koncertní sály a divadla, řada festivalů rozeznívá nečekaná zákoutí, architektonické skvosty i centrální náměstí,” uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Návštěvníci tak v ulicích prázdninového města po celé léto potkají festival UPROSTŘED. Rozhýbou se v rytmu festivalu Ibérica nebo Brasil Fest Brno, užijí si progresivní Pop Messe, multižánrový Maraton hudby Brno a vychutnají si také klasický Mezinárodní hudební festival Špilberk, woodstockový Trutnoff Brnoon Open Air Festival nebo folklorní F-SCÉNU.

Pozadu nezůstávají ani divadla, která se přemístí na letní scény na Biskupském dvoře, v amfiteátru na Kraví hoře nebo na hradě Špilberku v rámci Letních shakespearovských slavností. Centrum promění v otevřenou scénu festival živého umění Na prknech, dlažbě i trávě, který pobaví děti i dospělé.

Milovníky historie i rodiny nadchne srpnový Den Brna, připomínající úspěšnou obranu města před švédskými vojsky. Kulturní nabídku doplňují tančírny a letní kina na zajímavých místech – třeba letní kino Nová Zbrojovka nebo páteční kino ve vile Löw-Beer.

Město pod Špilberkem si také připomene 200 let od narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela. Vrcholem oslav bude od 20. do 24. července Mendel festival. Kromě něj se od 20. do 23. července také významná Mezinárodní genetická konference. Počítá se s odhalením vědcovy sochy na Mendlově náměstí, obnovuje se Mendelův pokusný skleník a již nyní si lidé můžou projít Mendelovu stezku Brnem.

Místa v Brně spojená s Mendelem zachycuje také trasa v aplikaci Loxper, doplněná o zábavní herní prvky. TIC Brno dále připravuje sérii designových suvenýrů s motivem hrachu a včel od ilustrátorky Kamily Rokytové. Na výběr bude několik kousků z porcelánové kolekce, poznámkové bloky nebo eko ubrousek.