Na Fakultě sociálních studií brněnské MU vystudovala Kristýna Kolibová obory Mediální komunikace a žurnalistika a Sociální antropologie. Sedm let už je moderátorkou Free rádia. Zároveň působí jako mluvčí Střediska volného času (SVČ) Lužánky, jehož kroužky prošla většina brněnských dětí i dospělých. Kristýna svou prací žije naplno. Brňana zajímalo, jak všechno stíhá, a co Lužánky připravily pro své návštěvníky nejen na dobu blížícího se adventu.

Na stránkách Free rádia se o vás píše, že jste se narodila ve Švédsku. Je to pravda?

Ano, to je pravda. Naše rodina žila ve Švédsku, protože tam táta pracoval. Rodiče se do Švédska přestěhovali i s mým starším bratrem ještě dva roky předtím, než jsem se narodila. Já ve Švédsku pak strávila čtyři roky svého života. Bydleli jsme na jihu v Helsingborgu, což je kousek od moře, takže u moře jsme trávili léto. A v zimě jsme zase lyžovali nebo chodili bruslit. Krásné dětství to bylo!

Znamená to, že umíte švédsky?

Jako dítě jsem byla většinu času s maminkou, takže jsem se do švédského prostředí tolik nedostala, navíc moje maminka dbala na to, abych uměla dobře česky. Koukala jsem sice na finské pohádky a zpívala si různě zkomoleně písničky, takže ve mně sice něco zůstalo, ale moc si toho nepamatuju. Měla jsem také dánského kamaráda, kterého maminka i často hlídala, a tehdy prý on mluvil dánsky, já česky a maminka švédsky – a všichni jsme si rozuměli. Kromě rodičů se naopak výborně švédsky naučil můj bratr, který chodil ve Švédsku i dva roky do školy. Doma se pak s maminkou doučoval češtinu a matematiku. Když jsme se vrátili domů, zvládl všechny srovnávací zkoušky a dávali ho dokonce za příklad.

Pak už následovalo Brno?

Ano, pak už jen Brno, vždy říkám, že pocházím z Moravy. Považuji se z „Brňačku“, protože tady mám své zázemí a žiji zde skoro celý život.

Studovala jste Mediální komunikace a žurnalistiku na Fakultě sociálních studií MU. Jaká byla vize vašeho budoucího povolání?

Ze začátku mne zajímala klasická žurnalistika a postupně jsem prošla právě tištěnými médii. Měla jsem touhu psát do novin, což se i dělo – byla jsem stážistkou v Hospodářských novinách a externě jsem spolupracovala s brněnskou redakcí Mladé fronty Dnes. Na stáži jsem si vyzkoušela také televizi a nakonec přišlo rádio, kde působím dodnes. Tam mne osud zavál přes moderování v Brno Business Clubu, kde se potkávali podnikatelé s osobnostmi a kde jsem ještě jako studentka vedla rozhovory. Do rádia jsem úspěšně absolvovala hlasové zkoušky – a tam jsem se našla. A zakotvila.

Pořád vás baví i psát a současně moderovat? Jak do toho zapadají Lužánky, kde působíte jako mluvčí?

Baví mne psaný i mluvený projev a zároveň ráda zastupuji organizaci, která je mému srdci blízká. Hezky se to propojuje. Někdy je toho opravdu hodně, ale dá se to skloubit. A co je skvělé, že mě obě práce moc baví a jsou zároveň mým koníčkem.

Prozradíte, jak to funguje v praxi?

Na plný úvazek jsem PR manažerka a tisková mluvčí v SVČ Lužánky a jako moderátorka na Free rádiu působím ve všední dny tři hodiny odpoledne. Tak často ani nerozlišuju tradiční pracovní dobu, nebo týden rozdělený na všední dny a víkendy. Do rádia se těším každý den už sedm let, to ani jako práci nevnímám. Je to čirá radost, která dobíjí, ať už přes taneční muziku, která na Free rádiu neustále tepe, a v dobrém slova smyslu vás zvedne ze židle :). Tak mě naplňuje i vědomí, že doprovázíte lidi – v mém případě – odpolednem. Snažíte se jim zpříjemnit cestu v autě v ucpaném Brně, případně jim z té betonové džungle pomoct rychleji prokličkovat. Taky je pro mě radost, že můžu posluchačům zlepšit den milým slovem a úsměvem, který je v éteru opravdu slyšet. Sami si to můžete zkusit. Když něco říkáte s úsměvem, zní to báječně, vesele a ani ten úsměv nemusíte vidět :). Potěšíte posluchače zajímavostí o našem milém městě, nebo je pozvete na akce, které se chystají.

Co mají obě práce společného a v čem se liší?

Vše se krásně propojuje a doplňuje. Jednotící linkou je komunikace, ať už verbální, tak neverbální, a Brno jako město, které je mým domovem. Cítím se tady dobře a jsem na Brno hrdá – jaké je, co nabízí a jak se stále rozvíjí. Navíc v Lužánkách i v rádiu se věnuji především volnému času, tomu, co lidi dělá šťastnými, kde se realizují. A to se tak nějak prezentuje samo. Je fajn řešit hlavně věci, které jsou pro mne i ostatní milé a pozitivní.

V neposlední řadě mám velké štěstí nejen na náplň práce, která je mi přirozená, ale taky na kolegy a kolegyně. Kolem rádia se motají stejně pohodově naladění, energičtí, veselí a výřeční lidé, jako jsem já. Asi to ani jinak nejde. Bručouni by na rozhlasových vlnách dlouho nevydrželi (smích). A Lužánky, to je taky ojedinělé prostředí. Nesmírně kreativní, kde pracují opravdu šikovní lidé, kteří rádi svůj um sdílí s ostatními. Lužánky jsou přátelské, všichni si tykáme a tak, jak nejstarší a největší středisko volného času v Česku lidé vnímají navenek, takové je i uvnitř. Takovou koncentraci fajn lidí na jednom místě jsem nikde nezažila.

Co stíháte ve volném čase, pokud vám nějaký zbývá?

I tam se práce s mými zájmy potkává. Odjakživa jsem tanečnice a baví mne tancování. Prošla jsem řadou tanečních skupin a dnes chodím s partou kamarádek pravidelně jednou týdně „trsat“ s trenérkou tance na taneční muziku, která je blízká té, kterou hrajeme v rádiu. V rádiu si zazpívám, večer na tréninku zatancuju. Také mne baví hot jóga, kterou považuji za ideální komplexní cvičení, takže na ni docházím pravidelně. Jinak ráda plavu a nedávno jsme se byli potápět. Když mě potkáte u vody, jsem pod vodou (smích). V zimě mě baví lyžování a také brusle. Moc bych si přála, aby letos zase zamrzla přehrada, na to bych se moc těšila. Tam nemáte žádné mantinely, obujete brusle a jedete…  A široko daleko nikdo.

Co vše vaše práce PR manažerky v SVČ Lužánky obnáší?

Tvořím součást týmu propagace a komunikace s médii je jen určitý díl mé práce. Vedle toho se starám také o obsah našich sociálních sítí či různých online magazínů, píšu nebo upravuji veškeré texty, které s propagací Lužánek souvisí, a také dávám dohromady náš interní časopis Lužánecký Ležák. Zároveň se zabývám i interní komunikací v organizaci a jsem tvůrce kampaní, takže píšu newslettery, které míří k našim klientům, nebo vymýšlím bannery na naše akce či připravuji aktuality na web. Teď už avizujeme Vánoce a pravidelně připravuji i informace ke stěžejním událostem sezony, jako jsou zápisy do kroužků nebo nabídka příměstských i pobytových táborů o prázdninách.

Nedávno Lužánky zprovoznily ledovou plochu na Lesné. V čem je toto kluziště výjimečné?

Na Kluzišti Lesná se bruslí už šestou sezónu. Veřejné bruslení a možnost pronájmů je každý den i o svátcích, a to i těch vánočních, které se blíží. Ve všední dny se bruslí v čase od 15 do 18.30, o víkendu je dopolední blok 10 až 11.30, odpolední 13 až 18.30. V mezičase je pak možnost pronajmout si obě ledové plochy třeba na hokej.

Kluziště je z umělého ledu. Tato technologie je podle mě v současné době, kdy nejsou moc třeskuté zimy, budoucností pro venkovní bruslení. V provozu může být bez ohledu na počasí a navíc má několik výhod, které ocení především začátečníci. Led při pádu méně  studí a bolí. A je také úsporné a ekologické. Oproti klasickému ledu má nulovou spotřebu elektrické energie a vody.

Jak se Lužánky chystají na advent?

Rodiny si mohou zkrátit čekání na Ježíška v adventních dílnách, na setkáních s Mikulášem, na předvánočních vystoupeních našich kroužků a k mání bude i Betlémské světlo a společné zpívání koled v bohunické kapličce. Tradičně největší akce se chystá v lužáneckém pracovišti Lidická. Tentokrát se na Medových Vánocích zájemci seznámí se světem včel přes povídání, ochutnávání medů, soutěžní kvíz, včelí produkty a výstavu včelařských pomůcek. Na programu budou i tvůrčí dílny jako odlévané a motané svíčky, medová kosmetika, zdobení perníčků, dekorace, zapékané sklo, hmyzí domečky, ozdoby z Poniklé nebo kovárna. Součástí bude také charitativní obchůdek, tentokrát na pomoc organizaci Ruka pro život, která provozuje denní stacionář a domov pro osoby s poruchami autistického spektra s přidruženým středně těžkým až těžkým mentálním či kombinovaným postižením pro dospělé. Přijďte na Lidickou 50 v sobotu 17. prosince od 10 do 16 hodin! Akce se koná ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna a je součástí projektu Včely do Brna, který vzešel z participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás.

Pestrý program, který začíná už příští týden 25. listopadu a pokračuje přes celé adventní období až do 23. prosince, je doplněný také o tvořivé balíčky v lužáneckém e-shopu. Kutilové a kutilky mohou pod stromeček věnovat společné tvoření, anebo už hotový výrobek. Balíčky obsahují vždy veškerý materiál a návod, jak na to.

Co vše si budou moci vytvořit zájemci v dílničkách? A na kterých pracovištích?

Adventní dílny jsou pro děti i dospělé. Mezi ty první od 25. do 27. listopadu patří tvoření věnců. Buď mohou zájemci tvořit v dílnách na pracovištích na Latě v Žabovřeskách, na Lesné a na Louce na Vinohradech, anebo si objednat balíček s materiálem na tvoření doma. První adventní neděli 27. listopadu bude ráj pro tvořivce na Lesné. Připravený je program od 10 do 16 hodin, kde kromě věnců mohou rodiče s dětmi vyrábět malované keramické nádoby, vazbu na dveře, keramický svícen, drátěné ozdoby nebo lucernu na betlémské světlo. Připravená bude také zvonička, dopisy Ježíškovi a dřevěný betlém.

Další, už prosincové týdny, naplní tvoření na Labyrintu v Bohunicích, kde se budou vyrábět jako vánoční dekorace lucerny. Dále drobné dárečky, ozdoby a pečení perníčků je v plánu také na Lince ve Starém Lískovci a na Lánech v Bohunicích, kde si vyzkoušíte jak na visačky a tašky na dárky. A tvoření vyvrcholí na zmíněné Medové Vánoce na Lidické v sobotu 17. prosince, kde budou dílny zaměřené především na včelí produkty.

Dojde i na pečení?

Ano, pečení nemůže chybět! Vánoční zdobení perníčků pod vedením dvou mužů lektorů, které je velmi oblíbené, si užijí rodiny v Labyrintu v Bohunicích v sobotu 17. prosince. Pečení bude také součástí tvořivých dílen na Latě v Žabovřeskách 5. prosince, na Lánech v Bohunicích 17. prosince a na Lince ve Starém Lískovci 12. prosince.

Kde počítáte s mikulášskou besídkou?

Na čtyři místa v Brně mohou rodiče přijít s dětmi pro mikulášskou nadílku. Na všech pracovištích je pak návštěva Mikuláše, čerta a anděla obohacena o tvoření, trasu s úkoly, někde o pečení a zpívání. V neděli 4. prosince se bude koledovat na Lánech v Bohunicích, v pondělí 5. prosince na Latě v Žabovřeskách a také na Lince ve Starém Lískovci. Letos potěšíme i milovníky deskových her. Mikulášský turnaj Osadníci v Katanu je připravený v Labyrintu v Bohunicích v sobotu 3. prosince. Nezapomeňte se přihlásit na luzanky.cz!

V Lužánkách se potkávají starší i mladší. Která z mezigeneračních aktivit se  u vás ujala?

Osobně mě těší, že je oblíbený Včelařský kroužek. Dál se mohou děti i dospělí společně rozvíjet v mnoha oblastech, například v rukodělných aktivitách jako je keramika, šití nebo výtvarná výchova, dále v jazykových kurzech, kurzech jógy a kondičním cvičení, ale také v divadle nebo třeba při práci s počítačem. Kroužky, které patří do této skupiny, jsou často označené nejnižším věkem, který je pro danou aktivitu potřebný – například 8+.

Patří již k tradici i swingový ples?

Ano, Swingový ples je v Lužánkách už několik let legendárním společenským večerem. Za sezónu se pořádá dokonce třikrát – poslední listopadovou sobotu, tedy příští týden 26. listopadu, v dalším roce pak v únoru a březnu. O krásný zážitek a roztančené páry se stará největší moravský big band Jazz Archiv v lužáneckém pracovišti Lidická. Vítána je móda 20. a 30. let minulého století. Pro představu jsou to elegantní dámy a pánové jako z románu Velký Gatsby.

Čím budou žít Lužánky na počátku roku 2023?

Leden je v Lužánkách vždy ve znamení přihlašování. Rodiče mohou zajistit místo pro děti na příměstských a pobytových táborech o pololetních a jarních prázdninách. Nabídka se postupně zveřejňuje na webových stránkách už nyní. Dále se spouští přihlašování na kroužky v druhém pololetí, které začíná v únoru. Do kurzů se mohou přihlásit i děti a dospělí, kteří první pololetí nenavštěvovali žádný lužánecký kroužek. Stávající klienti mohou vyzkoušet také novinky, které chystáme na jedenácti pracovištích v Brně a okolí. A tím nejočekávanějším termínem je půlnoc ze 14.  na 15. ledna, kdy se mohou zájemci začít přihlašovat na letní tábory. Schválně zmiňuji přesný čas, protože o letní nabídku je vždy velký zájem právě už v lednu. Všem rodičům doporučuji poznačit si 15. ledna, protože nejoblíbenější tábory jsou ještě ten den plně obsazené. Tak ať máte jisté místo!

Plánujete i nějaké lyžovačky pro děti?

Ano, plánujeme lyžařské pobyty. V lednu na Čeřínku pro rodiče s dětmi od 3 do 10 let, také o pololetních prázdninách v Klepáčově pro rodiče s dětmi od 2 do 14 let i o jarních prázdninách v Deštném v Orlických horách, kde budou dva pobyty. Jeden na téma Avengers a druhý tradičně pro nejmenší děti s názvem Zima na Kačence. Každoročně náš Cirkus LeGrando pořádá také Cirkus na horách, ale ten je už plně obsazený, protože je primárně pro rodiče a děti z kroužků.

Na co z roku 2023 se nejvíc těšíte?

Právě implementujeme novou grafiku SVČ Lužánky, kterou nám zpracovalo grafické studio Steezy, a budeme spouštět nový web. Tak na to se těším, až bude vše na svém místě, až budeme moct vše představit veřejnosti a jak na to budou naši klienti reagovat. Je to veselý, energický, moderní a hravý styl, takový, jaké jsou Lužánky. 🙂

Vypadá to, že Lužánky jsou vaše srdeční záležitost…

Jsem na Lužánky velice pyšná. Nejen, že jsou inspirativní a nabízí pestrou škálu aktivit všem generacím. Zároveň jsou vždy tam, kde je jich potřeba. Na mysli mám období covidu, kdy vznikala bezkontaktní smysluplná zábava pro rodiny, také hlídání dětí pro rodiče pracující v Integrovaném záchranném systému i pomoc seniorům při zájmu o online přihlašování na očkování. Další krize hned vzápětí – tornádo v roce 2021 na jižní Moravě a místa na letních táborech pro děti z tornádem postižených míst. Březen 2022 je zase bohužel spjatý s válkou na Ukrajině. I na to Lužánky zareagovaly velmi rychle. Hned první týden v březnu vznikly adaptační skupiny pro děti, jazykové kurzy a možnost zapojit děti z Ukrajiny do našich aktivit i táborů. A ve vedení adaptačních skupin se stále pokračuje. Lužánečtí neváhají stát se dobrovolníky a pomáhat odklízet tornádem poničené vesnice, nebo hromadně darovat krev přímo v Lužánkách, kam přijel výjezdní tým z Fakultní nemocnice Bohunice letos na jaře. Podařilo se do akce zapojit i náhodné kolemjdoucí.

Takže absolutní spokojenost?

Zastupovat takovou organizaci v médiích je za odměnu. V Lužánkách máte pocit, že pracujete na správném a prospěšném místě. A vysílat v rádiu s taneční muzikou, o milovaném Brně a pro Brno, moci šířit dobrou náladu a energii, to je vzájemně obohacující. Mám velké štěstí, že jsem, kde jsem, a jsem za to vděčná každý den.