Špilberk bude nasvícený úsporněji novými LED reflektory

  • Foto

    FB Špilberk, Michaela Weckerová

Efektivněji a úsporněji budou nově nasvíceny zdi dominanty Brna, hradu Špilberku. Stará jednobarevná svítidla nahrazují nové LED reflektory, zčásti s technologií RGBW. Nová svítidla umožní lepší práci s barvami, navíc se ovládají bezdrátově.

Slavnostní fasádní osvětlení Špilberku má dva okruhy. U vnějšího se mění 20 původních metalhalogenidových svítidel za stejný počet nových LED reflektorů, které umožní nasvícení hradeb bílou barvou o teplotě chromatičnosti do 3000 K.

K významnějším změnám dojde ve vnitřním okruhu, kde původní padesátku svítidel nahrazuje 76 LED reflektorů s technologií RGBW. Nové nasvícení přijde na necelých pět milionů korun. Navíc nasvícení terasy hradu umožní měnit barevné scény.

Oba okruhy budou podle ní navíc využívat ke komunikaci a řízení bezdrátovou technologii, kterou brněnské Technické sítě používají i u veřejného osvětlení. „Nespornou výhodou je i značná finanční úspora. Příkon 96 LED reflektorů instalovaných v obou okruzích je totiž oproti původnímu stavu o třetinu nižší,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Na ukázku možností nového osvětlení se mohli v úterý večer při desetiminutové prezentaci podívat i Brňané.

Projekt kompletní obnovy fasádního osvětlení Špilberku zajišťují Technické sítě Brno ve spolupráci s firmou DATmoLUX, která dlouhodobě zajišťuje dodávku a servis řídicího systému veřejného osvětlení pro město.

Tento unikátní bezdrátový systém řízení umožňuje z centrálního pracoviště TSB monitoring všech rozvaděčů veřejného osvětlení ve městě včetně řízení výkonu a také sběr dat ze všech nových LED svítidel, která jsou nasazována do provozu.

Jako vůbec poprvé v tuzemsku je tento bezdrátový řídicí systém využitý v takovémto rozsahu pro řízení 76 RGBW svítidel slavnostního osvětlení dominanty města.

Fotogalerie: