Jen za letošek už jich bylo 65, především ze zemí bývalého východního bloku. Pracují nejčastěji ve stavebnictví či v průmyslu. Na tiskové konferenci to uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Miroslav Tóth. Nelegálně pracujícím cizincům hrozí vyhoštění až na pět let.
Počty odhalených nelegálně pracujících cizinců v Jihomoravském kraji se v poslední době zvyšují, v roce 2015 jich policisté odhalili 37, o rok později 144, loni už 394. "Trend je vzrůstající, souvisí to se situací na trhu práce. Zaměstnavatelé mají málo zaměstnanců, někteří se tak tímto způsobem snaží obcházet zákon," uvedl Tóth.
Jen za letošek policisté na jihu Moravy ve spolupráci s inspektorátem práce odhalili 65 nelegálně pracujících cizinců. Poslední větší kontrolní akci nelegálního zaměstnávání uspořádali na začátku minulého týdne ve firmě v Mikulově na Břeclavsku. Odhalili 34 nelegálně zaměstnaných cizinců. "Přímo na místě nebyly žádné problémy, do toho provozu jsme šli na základě vlastního zjištění. Nejčastěji kontrola probíhá tak, že přijdeme, ohlásíme se, že jdeme na kontrolu, a buď si vyžádáme účast jednatele nebo majitele firmy nebo nějakého vedoucího pracovníka a potom společně tu provozovnu procházíme," uvedl Tóth.
Cizinci měli podle Tótha pouze turistická víza, pracovat zde nemohli. Policie je eskortovala na služebny cizinecké policie, bylo s nimi zahájeno řízení o vyhoštění. Hrozí jim vyhoštění na pět let, milionové pokuty hrozí i firmě. Mluvčí inspektorů Richard Kolibač už dříve uvedl, že zahraniční pracovníky zprostředkovalo firmě pět agentur práce. Jedna společnost, která není agenturou práce, podle mluvčího dodala pracovníky opakovaně.
Agenturám práce i dodavateli bez povolení ke zprostředkování zaměstnání hrozí za případné umožnění výkonu nelegálního zaměstnávání a činnost zastřené agentury práce pokuta až do výše deset milionů korun.