Dva obchodníky s drogami vyhmátli brněnští celníci. První z nich posílal do Rakouska marihuanu, druhý si naopak nechával posílat ze zahraničí návykové léky na nespavost, které jsou na seznamu zakázaných látek. Pachatelé už byli obviněni z trestného činu, potvrdila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí celníků Lada Temňáková.

Prozradila ho špatně označená zásilka

První případ v polovině loňského prosince odstartoval záchyt špatně označené zásilky směřující do Rakouska. „Protože nebylo zřejmé, komu má být doručena, musel ji přepravce otevřít. Uvnitř se nacházely dva sáčky se sušenou rostlinnou látkou o celkové váze přibližně tři čtvrtě kilogramu,“ upřesnila mluvčí. A protože měl podezření, že by mohlo jít o marihuanu, zavolal přepravce celníky z protidrogového oddělení.

Na Znojemsku objevili pěstírnu konopí

Ti zjistili, že odesilatelem byl muž ze Znojemska. V jeho našli garáži komponenty pro in door pěstírnu. „Při domovní prohlídce pak ve sklepě rodinného domu objevili maskovaný vchod do zcela nové plně vybavené pěstírny, přibližně čtvrt kilogramu sušeného konopí a 165 tisíc korun v hotovosti,“ vypočítala Temňáková.

Hrozí mu až pět let vězení

Dealera proto zadrželi a předali policistům. Ti ho obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což mu hrozí peněžitý trest nebo až pět let za mřížemi.

Ztrestaný cizinec se nepoučil

Ve druhém případě se podle mluvčí celníků jednalo o muže, kterého už soud za kšefty s drogami právě díky celníkům předloni pravomocně odsoudil. „Koncem ledna při kontrole poštovních zásilek přicházejících ze zahraničí celníci objevili balíček se 130 tabletami léčiva s obchodním názvem Belbien. Tyto tablety ovšem obsahovaly látku Zolpidem, která je zařazena na seznamu návykových látek a není možné s ní volně nakládat,“ řekla Temňáková.

Další léky měl schované doma

Celníci zjistili, že příjemcem hypnotik je britský občan, který dlouhodobě pobývá v Brně (video ze zadržení najdete zde). Cizinec skončil v cele a při domovní prohlídce se našlo dalších 1600 tablet léčiva, komunikační a výpočetní technika a další důkazy dokládající jeho trestnou činnost.

Brit skončil ve vazbě

Vzhledem k riziku, že by se mohl vyhýbat trestnímu stíhání a případně by se pokusil vycestovat z České republiky, soud rozhodl o jeho vzetí do vazby. „Policie ho obvinila, a protože jej za stejnou trestnou činnost v posledních třech letech pravomocně odsoudili, hrozí mu propadnutí majetku nebo až deset let vězení,“ dodala mluvčí.