fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Obžalovaný Švachula v kauze úniku informací od policie vinu popřel

svachula

Foto:

archiv redakce

Obžalovaný bývalý místostarosta části Brno-střed za ANO Jiří Švachula dnes u Krajského soudu v Brně popřel vinu v kauze úniku informací od policie. Obžalobě čelí 28 lidí, vinu popřeli i další. Hlavní líčení u soudu pokračuje čtvrtým jednacím dnem, mezi obžalovanými je mimo jiné osm tehdejších policistů, jeden bývalý příslušník Celní správy a jeden z Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Ničeho jsem se nedopustil, hájil se Švachula

„Necítím se být vinen, jednání, které je mi kladeno za vinu, jsem se nedopustil,“ uvedl Švachula. Ten už byl dosud nepravomocně potrestán vězením, a to kvůli manipulaci se zakázkami a braní úplatků v jiné kauze známé jako Stoka. I tam vinu popřel.

Žalobce: Chtěl informace o Liškutinovi

V této nové kauze čelí obvinění, že u spoluobžalovaného Samana El-Talabaniho poptával neveřejné informace mimo jiné na někdejšího šéfa investičního odboru Brna-střed Petra Liškutina. El-Talabani byl také dosud nepravomocně odsouzený v kauze Stoka a jako jediný si už ve vězení odpykává trest za jiné trestné činy.

El-Talabani mu prý vnutil i známé informace

Švachula uvedl, že u El-Talabaniho žádné informace nepožadoval. El-Talabani mu ale jednou podle něj vnutil informace na jednoho muže, aniž by je Švachula chtěl, navíc už podle něj tyto informace byly známé z médií. Uvedl, že neměl důvod po El-Talabanim něco chtít. Doplnil, že kromě El-Talabaniho nikdo z obžalovaných nezná, nikoho dříve neviděl.

Úplatek za informace popřel další obviněný

Vinu dnes popřel například i Jiří Kozák, který obvinění označil až za absurdní. Podle obžaloby po spoluobžalovaném policistovi Danielu Medvecovi za úplatu požadoval provedení lustrací z policejních databází. Kozák uvedl, že Medvecovi nikdy žádný úplatek neposkytl a nikdy po něm žádné lustrace nechtěl, navíc prý ani nevěděl, že je Medvec policista. To se podle něj dozvěděl až po zahájení trestního stíhání.

Někteří obžalovaní vinu popírají

Medvec už dříve vinu popřel, stejně jako i další, například Vladimír Macík, Pavel Netoušek, Oldřich Najvirt či bývalý příslušník Generální inspekce bezpečnostních sborů Miroslav Palán.

Bývalý elitní policista měl vynášet věci ze spisů, tvrdí obžaloba

Vinu dříve popřel i bývalý člen Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský. Ten podle obžaloby v letech 2009 až 2017 provozoval a zastřešoval jako podnikatel v bezpečnosti kromě legálního i nelegální byznys s informacemi z policejních databází a evidencí státního zastupitelství. Jeho klienti se tak podle obžaloby mohli předem dozvědět, že se k nim chystají policisté na domovní prohlídku, zjistit, že je jejich telefon odposloucháván, či třeba ověřit, jaké obchody uzavírají jejich obchodní partneři.

Jde o rozsáhlou kauzu

Případ začal soud projednávat minulou středu, jen rozsáhlou obžalobu státní zástupce četl asi sedm hodin čistého času. K obžalobě se vyjádřila většina obžalovaných, vinu popřeli. Výpovědi obžalovaných ještě pokračují.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT