fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Někteří obvinění v kauze úniku informací od policie se už dříve přiznali

krajskysoud-7

Foto:

archiv redakce

Někteří obvinění v kauze úniku informací z policejních spisů s 28 obžalovanými se podle státního zástupce Miroslava Stokláska už dříve přiznali a usvědčují další spoluobviněné. Žalobce to dnes řekl novinářům u Krajského soudu v Brně při přestávce hlavního líčení.

Žalobce zatím jen četl obžalobu

U soudu asi čtyři hodiny čistého času četl obžalobu, pokračoval v tom i později odpoledne a zřejmě ji bude číst i zítra. Mezi obžalovanými je osm tehdejších policistů, jeden bývalý příslušník Celní správy, jeden z Generální inspekce bezpečnostních sborů a také někteří obžalovaní z brněnské korupční kauzy Stoka.

Několik obžalovaných se přiznalo a usvědčují další obviněné

„Někteří již od počátku spolupracovali, přiznali se, u těch bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno. A i nadále v průběhu dalšího trestního řízení se některé osoby rozhodly spolupracovat a vyjádřily se k té trestné činnosti a já mám za to, že usvědčují další spoluobviněné,“ řekl novinářům Stoklásek.

Případ je rozsáhlý, uvedl státní zástupce

Podle něj je případ rozsáhlý. „Ve své podstatě se jedná o neoprávněné vstupy a lustrace v různých policejních evidencích, ale i v evidencích státního zastupitelství, a vynášení informací z těchto evidencí. Plus takový bonus, který tam je, je poskytování dlouhodobé ochrany vybraným subjektům v podobě účelového zavedení těchto subjektů jako informátorů, a využívání různých systémových možností policie,“ shrnul žalobce.

Ratajský: Obžaloba je vykonstruovaná a účelová

Obžalovaný bývalý policista Michal Ratajský médiím sdělil, že soudní jednání je pro něj nepříjemná záležitost, na druhou stranu je rád, že se po letech konečně v té věci něco děje. „Je šance, že to trestní řízení, které považuji za zásadně závadové, bude hodnotit nezávislý orgán. O nestrannosti soudu nemám pochybnosti,“ míní bývalý elitní detektiv z ÚOOZ.

Podle něj se státní zástupce snaží konstruovat, že právě Ratajský byl ve věci koordinátorem skupiny přátel a bývalých kolegů. „S touto konstrukcí absolutně nesouhlasím. Považuji ji za účelovou,“ uvedl muž.

Bývalý elitní detektiv údajně využíval kontakty

Podle Stokláska využíval Ratajský při svém podnikání v bezpečnostní oblasti jednak kontaktů, které si udělal za dobu služby u policie, ale také kontaktů u dalších institucí, například u státního zastupitelství.

Nabízel nelegální služby

Klientům údajně nabízel kromě legálních i nelegální služby zaměřené na neoprávněné získávání neveřejných informací z policejních evidencí a také informací z probíhajících trestních řízení. „Včetně informací o případně nařízených odposleších, plánovaných prohlídkách a dalších úkonech trestního řízení a možnosti ovlivnění ve prospěch zájemce,“ přečetl žalobce.

Obžaloba má skoro 400 stran

Obžaloba má kolem 380 stran, zhruba 140 stran z toho tvoří popis skutku. Předpokladem bylo, že žalobce čtení dokončí ve čtvrtek. V ten den by mohli být vyslechnuti i první z obžalovaných.

Soudí se v největší jednací síni

Projednávání kauzy nařídila předsedkyně senátu Dita Řepková do největší místnosti 362. V ní bývají líčení například s mnoha obžalovanými, nebo ty, o které mají značný zájem média.

Mezi obžalovanými jsou Švachula a El-Talabani

Jednalo se v ní například v kauze kolem podnikatele Zadeha, projednával se v ní případ čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena či kauza Stoka, ve které byl bývalý místostarosta části Brno-střed za ANO Jiří Švachula dosud nepravomocně potrestán vězením kvůli manipulaci se zakázkami a braní úplatků. Švachula je mezi 28 obžalovanými i v kauze úniku informací, stejně tak spoluobžalovaný ve věci Saman El-Talabani.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT