K tragédii se minulý týden v noci schylovalo na silnici poblíž Slavkova u Brna, kde jen pohotová reakce šestačtyřicetiletého řidiče podle policistů téměř jistě zabránila velké katastrofě. Tu mohl mít na svědomí zjevně opilý řidič škodovky, kterému po hrozivě vypadajícím čelním nárazu museli vzít silničáři klíčky, protože se pokoušel z místa nehody ujet!

Střet zachytila palubní kamera

Střet s protijedoucím autem, které se náhle kolem půlnoci vynořilo v protisměru, zachytila palubní kamera pohotového řidiče minivanu, který doslova v poslední sekundě dokázal bleskovým manévrem zabránit drtivému čelnímu nárazu.

Neřízenou škodovku pak v nebezpečné jízdě nakonec definitivně zastavila až silniční svodidla. Při tomto vážně vypadajícím karambolu se podle policejního mluvčího Petra Valy naštěstí nikdo nezranil.

Viník nebyl schopný nadýchat do přístroje

„Když pak došlo na dechovou zkoušku, evidentnímu viníkovi na zdárné provedení nestačilo ani několik za sebou opakujících se pokusů. Jestli tedy jednapadesátiletý muž skutečně za volant usedl pod vlivem alkoholu, vyšetřujícím dopravním policistům nakonec prozradí až nařízené krevní odběry,“ upřesnil Petr Vala.

Jeho slova potvrzují policejní záběry, z nichž vyplývá, že se řidič opakovaně pokoušel foukat do přístroje, ale moc se mu to nedařilo. „Já ten alkohol z vás cítím,“ uvedl jeden z policistů poté, co muž popřel, že by před jízdou pil alkohol. A neznal se ani k lahvi se zbytkem alkoholu, kterou policisté objevili v jeho autě.

Zabavili mu klíčky

Na policejním videu, které si můžete prohlédnout níže, je pak také vidět, jak jeden ze silničářů předává policistům klíčky od auta viníka nehody. „Snažil se nastartovat a ujet,“ říká slovensky muž v oranžovém pracovním oděvu.

Hrozí mu až tři roky vězení

Pokud tedy krevní testy prokázaly, že viník nehody před jízdou pil alkohol, hrozí mu stíhání za ohrožení pod vlivem návykové látky s trestem odnětí svobody až na tři léta.

Opilí šoféři jsou nebezpeční

Policisté proto varují, že řízení vozidla pod vlivem alkoholu je velmi riskantní. „Opilý šofér se totiž stává pro ostatní účastníky silničního provozu velmi nebezpečným, neboť se s mírou požitého alkoholu neúměrně snižuje schopnost bezpečně ovládat vozidlo. Už v malém množství jsou patrné zpomalovací účinky alkoholu na rychlost reakcí, koordinaci pohybů, úsudek a rozhodování. Alkohol za volant rozhodně nepatří!“ zdůraznil Petr Vala.