Dnešní Nedělní speciál se zaměřil na nové osvětlení, kterým se nyní pyšní brněnská dominanta hrad Špilberk. Pevnost tyčící se nad centrem města osvětluje od soumraku do úsvitu soustava efektivních a hospodárných svítidel značky Thorn. Jejich generálním dodavatelem je společnost Zumtobel Group. Muzeum města Brna zprovoznilo reflektory v prosinci. Provozovateli přinesou značnou úsporu peněz za energie.

Tlačí se na úsporu elektřiny

„V současnosti je silný ekologický tlak na snižování spotřeby energií a emisí ještě umocněn ekonomickými faktory v důsledku razantních nárůstů cen energií,“ uvedl generální ředitel ZG Lighting Czech Republic Jan Vacek. Jejich systémy umožňují zachovat atraktivní osvětlení architektonických pamětihodností ve městech a současně znamenají tolik žádané úspory.

Muzeum ušetří peníze

Vynikajícím příkladem je podle něj právě nové osvětlení hradu Špilberk v moravské metropoli. „Nové reflektory přinesou Muzeu města Brna značné úspory nákladů, aniž by tím utrpěla kvalita osvětlení,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN Jan Vacek.

Bezdrátové ovládání barevnosti

Dodavatelé vyměnili na hradě dosavadní jednobarevné reflektory za nová svítidla osazená LED technologií. Nové osvětlení fasády pevnosti kombinuje svítidla Contrast a Altis v dokonale sladěný celek, který umožňuje bezdrátové ovládání barevnosti a intenzity osvětlení.

Světla zvýrazní architekturu…

Svítidla Contrast s nadčasovým moderním designem jsou koncipována pro zvýraznění architektury a městského prostředí, zatímco vysoce výkonné světlomety Altis poskytují nejlepší kvalitu světla ve své třídě pro osvětlování sportovišť a prostoru s možností dynamických scénářů osvětlení.

… a podtrhnou moderní správu památek

Nové osvětlení Špilberku je podle ředitele Muzea města Brna Zbyňka Šolce skvěle připraveno pro národní kulturní památku a nejviditelnější dominantu moravské metropole. „Celý systém a jeho další využití podtrhne moderní dobu Brna, jeho inovativnost a také modernost správy památek.,“ dodal Šolc.