Brněnská fitness centra plánují na podzim zdražit, některá letos už podruhé. Zájem o posilovny a tělocvičny se po jejich uzavření kvůli pandemii snížil, náklady na provoz se naopak zvýšily. 

Ceny za energie některým provozovatelům vzrostly až o 120 procent. "Budeme muset znovu zdražit vstupné. Přes léto musíme platit za klimatizaci, a jelikož ceny za energie nemáme zafixované, nejsme schopni říct, jak to bude v zimě s cenou za plyn, kdy budeme muset topit," řekla majitelka Big One Fitness Silva Vajčnerová. Lidé si u ní zacvičí za 120 korun. Některá fitness centra zdražila na začátku roku nebo na jaře průměrně o 15 procent, jiná zdražení teprve plánují. "Zatím jsme cenu za cvičení nezvedli, ale na podzim už pravděpodobně budeme muset," uvedl Milan Vácha, majitel Fitness Motivace s pobočkou na Lesné, kde je cena za vstup 120 korun, a s pobočkou na Kounicově se vstupem za 95 korun. Některá centra zdraží na podzim letos už podruhé.

Podle majitele Fitness centra Průvan Jakuba Kolmana bude i přes zdražení vstupného posilovna stále levný koníček. "V pátek večer, kdy bývalo centrum skoro prázdné, protože se chodilo za zábavou, si lidé přicházejí zacvičit. Je pro ně levnější utratit 100 korun za cvičení, než jít do restaurace nebo do sauny," řekl Kolman. Aby ušetřil za provoz fitness centra, používá k vytápění tepelná čerpadla.

Návštěvnost sportovních center je ale stále menší než před pandemií covidu v roce 2019. "Vrátilo se k nám zhruba 80 procent sportovců," řekl Vácha. Pandemie podle Vajčnerové způsobila, že do tělocvičen začali chodit mladší lidé. "Chodí k nám nová sorta lidí, starší lidé pravděpodobně začali cvičit doma nebo mají strach přijít," řekla Vajčnerová.

V létě navíc bývá slabší sezona. "Lidé odjedou na dovolenou nebo cvičí venku. Červenec bývá nejhorší měsíc v roce, nejvíc lidí chodí v zimě nebo na jaře," uvedl Jiří Čoudek, manažer fitness centra Czech Virus Gym, v němž proti jiným sportovním centrům návštěvnost o několik desítek procent stoupla. "Lidé díky covidu zjistili, že pohyb je důležitý proto, aby byli zdraví," myslí si Čoudek. Cena za cvičení v centru je 130 korun.