Brněnskou organizaci ANO zrušilo celostátní předsednictvo loni v létě na návrh šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše kvůli sporům a možnému napojení některých členů na různé kauzy. V kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě on podle žalobce jako místostarosta Brna-středu vedl organizovanou skupinu, která ovlivnila desítky veřejných zakázek.

„Noví členové, kterých je necelá dvacítka, už požádali o vznik nové brněnské organizace. V řádu týdnů proběhne volba orgánů, kdy si zvolí nového předsedu, místopředsedu a revizora,“ upřesnil krajský předseda ANO Lubomír Wenzl.

Mezi novými členy buňky však chybí poslanec a někdejší šéf Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula. „Celá věc s kauzou Stoka mi vadí. Vstupoval jsem do organizace, která se profilovala jako protikorupční a se Stokou se to otočilo. Objevilo se tam několik lidí, kteří toho zneužili, což mě znechutilo,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN Vyzula. Ten už na podzim znovu do Poslanecké sněmovny kandidovat nebude. „Myslím si, že v politice jsem už udělal dost práce, tak ať tam teď po mě přijdou jiní mladší lidé. Chci se věnovat svým pacientům, tady v Masarykově onkologickém ústavu mám jako lékař práce dost,“ uvedl Vyzula, který nyní ve zmíněné nemocnici na Žlutém kopci pracuje na Klinice komplexní onkologické péče.

Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity v Brně už profesor Vyzula nemá motivaci dál zůstávat v politice, protože vede úspěšné lékařské pracoviště. „Hnutí ANO navíc prošlo za posledních osm let velkou personální proměnou,“ řekl Pink. Kromě Vyzuly se do nově vznikající organizace ANO v Brně nevrátí ani ministr školství Robert Plaga. Mezi nově přijatými členy je naopak poslanec a někdejší rektor VUT Brno Karel Rais.

A zatímco se rýsuje nová éra brněnské organizace ANO, vedení ODS v únoru zrušilo místní sdružení na Brně-severu. Podle serveru Aktuálně.cz může být důvodem to, že ho vedl Jiří Hos, který je obžalovaný v kauze Stoka. Výkonná rada ODS ho nejprve vyloučila a následně sebrala licenci celé organizaci, která čítá zhruba 90 členů. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) se i přes opakovanou snahu redakce o její vyjádření ke zrušení zmíněné organizace k datu uzávěrky článku nevyjádřila.

Podle politologa Pinka je problém, když politici pocházejí stejně jako Hos z obchodní sféry. „Když se totiž politická elita rekrutuje z určitého prostředí, tak si z něj s sebou nese určité návyky, které pak do politiky přenáší. Například profesor Fiala si jako předseda ODS přenesl návyky z akademického prostředí,“ vysvětlil Pink.

Některých tradičních politických stran se však v Brně kauza Stoka naopak vůbec nedotkla. Úspěšní jsou v poslední době například lidovci, kteří nedávno získali post starosty v brněnských Kohoutovicích. Místo Petra Šafaříka (ČSSD) se jím stal Jakub Hruška z KDU-ČSL.

Jak zpravodajský portál BRŇAN již informoval, kohoutovická ODS po dvou letech vypověděla letos v lednu koaliční dohodu, uzavřenou s ČSSD, ANO a TOP 09. Stalo se tak v reakci na nespokojenost kohoutovického starosty Petra Šafaříka (ČSSD) s nekvalitně odváděnou prací místostarosty Michala Veličky (ODS). Ještě týž den pak ODS uzavřela koaliční dohodu s KDU-ČSL, TOP 09 a Stranou zelených.

Ambice dostat se do užšího vedení sociální demokracie pak má jihomoravský předseda ČSSD a starosta brněnské Líšně Břetislav Štefan, který bude podle ČTK  lídrem krajské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Nelíbí se mu účast ve vládě s hnutím ANO. Angažmá sociálních demokratů v Babišově kabinetu je podle Štefana velmi nešťastné a ČSSD potřebuje výraznou změnu. Líšeňského starostu jako lídra kandidátky nominovala největší organizace v kraji Brno-město, která má téměř polovinu členů v kraji.