Brněnské koleje jsou zaplněné, poptávka opět výrazně převyšuje nabídku

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

 Poptávka po ubytování na brněnských vysokoškolských kolejích stejně jako v minulých letech výrazně převyšuje nabídku. Kapacity kolejí jsou vyčerpané, místo na nich nenašly stovky zájemců. Vysokoškoláci si za koleje v Brně také připlatí.

Například Masarykova univerzita nabízí ubytování v devíti budovách studentských kolejí, dohromady disponuje takřka 4000 lůžky. Mluvčí univerzity Radim Sajbot uvedl, že i když se před novým akademickým rokem někde podařilo zvýšit kapacitu lůžek o 10 procent, evidovali asi 2300 studentů, a to včetně zahraničních, kteří o koleje žádali, ale ubytování na nich nezískali. "I když jsou koleje momentálně obsazeny, zájemci o ubytováni jsou automaticky zařazeni do pořadníku a v případě uvolnění lůžka jsou obratem kontaktováni pracovníky ubytovacího oddělení s nabídkou na rezervaci," uvedl Sajbot. Doplnil, že na Masarykově univerzitě studuje bezmála 35.000 lidí, z Brna a blízkého okolí jich je asi 8000.

Mendelova univerzita má tři ubytovací areály v Brně a jeden v Lednici na Břeclavsku, celková kapacita je zhruba 3300 míst. Ta je podle mluvčí univerzity Terezy Pospíchalové zaplněná. "Množství studentů, na které už nevyšlo místo, se pohybuje řádově v desítkách. Asi na 140 lůžkách jsou uprchlíci z Ukrajiny, z nichž část odjíždí, ale tato místa zaplňujeme naopak přijíždějícími studenty z této země," uvedla mluvčí. Na univerzitě studuje přibližně 8900 studentů, přibližně 1900 studentů má trvalé bydliště v okrese Brno-město a Brno-venkov.

Plno hlásí například i koleje Veterinární univerzity Brno. Jejich kapacita je zhruba 450 míst, podle mluvčí univerzity Soni Šmahelové se na ně hlásí kolem 750 zájemců. Převis je tedy podle ní poměrně velký. Univerzita má kolem 2000 studentů.

Vysokoškoláci si v novém akademickém roce za bydlení na kolejích také připlatí. Ceny stouply o několik až desítky procent, zejména kvůli vyšším nákladům na energie. Například Masarykova univerzita zvýšila kolejné od 1. července v průměru o 34 procent, kdy cena za ubytování se na univerzitních kolejích pohybuje od 83 korun do 200 korun za noc. Veterinární univerzita Brno zdražila Kaunicovy koleje letos 1. července zhruba o 15 procent.

Zdroj: 
čtk