Letos v létě přibylo na brněnském letišti v Tuřanech proti minulému roku cestujících trojnásobně na 176.000. Proti rekordní sezoně v roce 2019 je to ale o 56 procent méně. Pandemie covidu již druhým rokem zasáhla mezinárodní turistický ruch a situace na leteckém trhu zůstává kritická, uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina. Společnost skončí letos ve ztrátě mezi pěti a deseti miliony korun. Částečně výpadek v osobní dopravě kompenzuje rostoucí nákladní doprava.

Brněnské letiště v posledních letech žije v osobní dopravě z letní charterové dopravy, kterou využívají turisté k cestě na dovolenou do přímořských letovisek. Pravidelné linky se nedařilo do Brna přivést v letech před covidem a v současnosti je situace ještě obtížnější. Brnu tak zbyla pouze nízkonákladová linka Ryanairu do Londýna. "Počet odbavených pasažérů za celý letošní rok odhadujeme na 190.000," řekl Kratina. Uvedl, že se společně s městem a krajem snaží dělat maximum pro to, aby se do Brna létalo více. Situace na trhu ale podle něj nadále zůstává nestabilní a nepředvídatelná. "Letečtí dopravci jsou při rozhodování opatrní více než kdy jindy," řekl Kratina.

Naopak nákladní doprava rostla díky tomu, že začala létat pravidelná linka společnosti DHL Express do Lipska. Letos by tak letiště mělo odbavit 12.500 tun nákladu. To je dosud nejvíc a třikrát více než loni.

Brněnské letiště je největším regionálním letištěm v Česku a také nejvyužívanějším. Méně cestujících odbavují letiště v Pardubicích, Karlových Varech a Ostravě.