Vládní protiepidemická nařízení byla mnohdy vyhlašována s minimální časovou rezervou a zároveň se často měnila. Z ohlasů občanů bylo znát, že se v nich obtížně vyznají. „Z tohoto důvodu město Brno na jaře zřídilo informační web Koronavirus v Brně. Na něm jsou přehledně uvedena platná vládní a městská nařízení a opatření, informace zde najdou lidé nabízející nebo hledající pomoc, další sekce je věnována živnostníkům,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Na jaře se také rozšířilo fungování bezplatné městské infolinky na čísle 800 140 800, která je nyní v provozu ve všedních dnech od 7.30 do 15 hodin. V některých oblastech života však  představitelé města nečekali na pokyny od vlády a jednali z vlastní iniciativy. „Příkladem může být používání antigenních testů v domovech pro seniory nebo zřízení záložní nemocnice na výstavišti. V první polovině roku si také město zajišťovalo nákup osobních ochranných pomůcek, které stát nedodával v potřebném množství,“ vypočítal mluvčí.

Magistrát podpořil v polovině listopadu i vznik místa na výstavišti, kde se mohou lidé nechat otestovat na koronavirus antigenními testy. Odběrové místo zřídila nezisková organizace Společnost Podané ruce. Přestože vedení města od vypuknutí koronavirové krize nabádá Brňany k dodržování vládních nařízení, stále se najdou lidé, kteří je nerespektují. Strážníci například v listopadu řešili konflikt řidiče autobusu číslo 84 s osmadvacetiletým mužem a jeho přítelkyní, kteří neměli nasazenou roušku a jejich pes s nimi cestoval bez náhubku. 

„Muži se nelíbilo, že zaměstnanec dopravního podniku nemá zakrytý obličej, a tak se údajně odmítal zahalit. Strážníci dvojici vyzvali, aby vystoupila a mladíka upozornili, že řidič vozidla veřejné dopravy má výjimku z povinnosti mít roušku. S tím se ale muž odmítal smířit,“ popsala konflikt mluvčí strážníků Markéta Skřivánková s tím, že dvojice cestujících by měla počítat s pokutou od správního orgánu. 
Vedení města podle Poňuchálka neustále analyzuje epidemickou situaci. Z tohoto důvodu také přistoupilo ke zřízení záložní nemocnice, jejíž provoz by byl zahájen v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v Brně a kraji, nebo k testování pedagogů a klientů v domovech pro seniory. „Co se týče kompenzací, ty poskytuje stát pomocí svých programů. Města nemají prostředky na to, aby je v tomto suplovala,“ zdůraznil mluvčí magistrátu.

Přesto se však v některých oblastech Brno a jeho městské části snaží usnadnit například podnikání či vyřizování některých záležitostí. „Příkladem může být změna protialkoholní vyhlášky, možnost vyřízení parkovacích oprávnění online, umožnění vjezdu donáškových služeb do některých oblastí v centru města, prodloužení možnosti konání trhů nebo třeba částečné odpouštění nájmů v nebytových  prostorech v majetku města,“ upřesnil Filip Poňuchálek.