Jsou přesnou zmenšeninou záchranářských vrtulníků, se kterými jihomoravská záchranná služba vyrážela posledních dvanáct let do terénu za pacienty. Vrtulníky EC-135 s registrací OK-NIK s přezdívkou Nikola, který provozovala firma Alfa Helicopter, a policejní EC-135 OK-BYC měří jen 35 centimetrů.

Jejich autorem je modelář Lukáš Hrubeš. Svoji sbírku záchranářských leteckých strojů chce nyní doplnit o minikopii žlutého stroje společnosti DSA, který je teď novým provozovatelem vrtulníků pro jihomoravskou záchranku.

„Moje první setkání se záchranářským vrtulníkem bylo při sledování seriálu Medicopter 117, který jsem jako malý kluk doslova hltal. Podle něj jsem postavil svůj první vrtulník. Stále ho mám doma. Byl postaven v měřítku 1:72, takže je to celkem prcek, protože měří 13 centimetrů,“ zavzpomínal mladý modelář.

Ten vyrůstal jen pár metrů od letiště v Tuřanech. Z druhého patra bytu nadšeně sledoval ranvej. Letecká technika ho od malička fascinovala. Po tátovi pak zdědil lásku k modelařině, a tak není divu, že se oba koníčky brzy propojily.

Když se Lukáš rozhodl postavit model záchranářské Nikoly, měl předlohu téměř na dosah ruky. Základna společnosti Alfa Helicopter totiž sídlila hned vedle letiště a vrtulník přistával jen pár metrů od plotu. „Byl to pro mě zážitek sledovat start a přistání helikoptéry. A právě tam jsem se dal do řeči se záchranářem Michalem Pluhařem, který mi umožnil prohlédnout si vrtulník zblízka a detailně si ho nafotit. To je pro modeláře nesmírně cenné. Tímto bych mu za to ještě jednou rád poděkoval,“ uvedl pro web záchranky Lukáš Hrubeš.

První model jihomoravského záchranářského vrtulníku tak postavil právě pro Pluhaře. Při stavbě modelu bylo třeba zejména upravit interiér, aby se vše shodovalo se skutečnou předlohou, a to včetně zdravotnické zástavby. „Toto úsilí bohužel nikdo moc neocení, protože dovnitř modelu je vidět jen velmi málo. Ale ten pocit, že je tam vše tak, jak má být, je k nezaplacení,“ usmál se Lukáš, který má ve sbírce už 50 modelů.

Poté vznikl i model policejního vrtulníku, tedy toho, se kterým jihomoravští letečtí záchranáři létali do konce loňského roku, modrého Kryštofa s registrací OK-BYC. Snem mladého modeláře bylo nafotit ho společně se skutečným strojem. O to se postaral fotograf Petr Pilát, jehož snímky znají Brňané i z webu krajské záchranky.

Ta má od ledna nového provozovatele Letecké záchranné služby, společnost DSA, takže Lukáše teď čeká stavba žlutého vrtulníku. „Na hotový kousek si budeme muset počkat. Vytvoření dokonalého modelu totiž trvá asi půl roku,“ upřesnila mluvčí záchranky Hedvika Kropáčková.