Jednoduché, funkční, přesto originální je pero, kterým 9. března podepíše prezidentský slib Petr Pavel. Vyrobil ho brněnský řemeslník Marek Najvar, který své originální výrobky nabízí na webu Česká pera. Pero u něj před třemi týdny objednala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která je také oficiálně představí.

„V minulosti jsem měl nějaké zakázky ze Senátu a z některých ministerstev, tak se o mě asi dozvěděli. Jediný dotaz na provedení byl ten, zda je možné pero vyrobit bez závitu, aby se z víčka pouze vysouvalo. Řešila se totiž situace při inauguraci, aby nemusel pan prezident pero šroubovat,“ uvedl Najvar.

Plnicí pero pro Petra Pavla ale nakonec závit má, šroubování vyřeší stojánek, který je součástí dárkové kazety. Tu vyrábí další jihomoravská firma, Hobbylab z Rousínova na Brněnsku. „Dárková kazeta je ze dřeva černého ořechu a bude obsahovat pero plnicí, pero kuličkové a kalamář s inkoustem. Po odklopení víčka bude možné umístit otevřené pero do stojánku, z něhož jej stačí jen vyjmout,“ řekl Najvar.

Kromě závitu směřoval jediný požadavek na design pera ke gravírovanému nápisu na těle pera

Zbytek nechala Pekarová Adamová na autorovi, který nabídl dva návrhy. „Základní barvou pera je černá, tělo i víčko je vyrobené z německého ebonitu. Obě části pera také nesou motiv trikolory, tento prvek je vyrobený z akrylu. Na víčku i těle pera jsou plošky, víčko nese znak českého lva. Pero má zásobník na inkoust a hrot z leštěné oceli. Nabízel jsem i zlatou verzi, ale jsem rád, že nakonec jsme zůstali u oceli. Jde o funkční nástroj, žádný zbytečný přepych,“ řekl Najvar.

Výrobou per se zabývá ve svém volném čase, to prezidentské vyráběl asi 12 hodin

V dárkové kazetě ho doplní i kuličkové pero se stejným designem, které je o něco menší a lehčí než pero plnicí. Pera z akrylu, dřeva, ale i vzácného mléčného kaseinu nebo recyklovaných mikrodiamantů vyrábí Marek Najvar od roku 2016. Každé pero je originál a řemeslník je vyrábí i na míru podle požadavků svých klientů.