fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Brněnští vědci hledají řešení, jak nakrmit velká města

velkomesto-pixabay

Foto:

ilustrační - Pixabay

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se budou podílet na evropském projektu, který má reagovat na velké globální změny ve společnosti. Většina populace se nyní stěhuje do velkých měst a vyvstává tudíž otázka, jak tato města nakrmit.

Projekt s názvem Hungry EcoCities potrvá téměř čtyři roky a má rozpočet asi 70 milionů korun. Jedním z jeho cílů je zvýšit důvěru lidí v digitální technologie, které se stále více promítají i do zemědělství a potravinářství.

Unikátnost výzkumu spočívá mimo jiné v tom, že v rámci něj budou úzce spolupracovat pěstitelé a zemědělští odborníci s umělci, designéry a vědci v oblasti IT a umělých inteligencí, potravinářství, biotechnologií, aby přišli s novými nápady pro budoucí potravinový systém pro všechny.

„Spolu s kolegy se budeme snažit zvýšit důvěru lidí v digitální technologie a jejich přijetí ve společnosti prostřednictvím umění a vývoje digitálních technologií a zároveň stále zachovat a uznávat lidské hodnoty a tím umožnit sociální začlenění a inovace šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl Dalibor Húska z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně.

Jednou z forem, jak postupovat, je zavádění digitálních technologií v zemědělském sektoru prostřednictvím umělecky motivovaných experimentů k řešení sociálních a obchodních výzev a výzev v oblasti udržitelnosti.

Další cestou je vyvíjet nové produkty a služby v souladu s přístupem zaměřeným na člověka, inovace a cíle udržitelnosti prostřednictvím specializované spolupráce mezi uměleckým, průmyslovým sektorem a v oblasti výzkumu a vývoje. Celý projekt je inspirován čtrnáct let starou knihou Carolyn Steelové, která řeší základní otázku současného civilizovaného světa a zahrnuje socioekonomické, kulturní, a především agronomické dopady na udržitelné zemědělství.

Vědecké konsorcium tvoří osm vědeckých pracovišť ze sedmi zemí, z ČR jsou jeho součástí i odborníci z VUT. Ústav chemie a biochemie MENDELU má za úkol navrhnout, konzultovat a ověřit virtuální laboratoř.

S umělci budou experti ze sedmi zemí včetně MENDELU například konzultovat a propojovat design s funkčností. „Navrhneme a vybudujeme digitální prostředí, které se propojí se stávajícími platformami a poskytne tak rámec pro použitelnost umělé inteligence, která umožní celý proces řídit a navrhovat možná řešení a vylepšení,“ dodal Húska.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT