Obě společnosti totiž uzavřely smlouvu o dodávce takzvaných aktuátorů, což jsou lineární pohony, které převádějí rotační pohyb na přímočarý.

 

Brněnský tým Honeywell (HTS) během posledních několika let navrhl a vyvinul špičková řešení elektromechanických servopohonů pro řízení letu.

 

Aktuátory budou klíčovým prvkem konfigurace šesti překlopných rotorů letadel Archer, která budou určena primárně pro každodenní cestování v okolí velkých metropolí. Řešení tepelného managementu z jihomoravské metropole pomůže poskytnout vysoký komfort cestujícím v letadlech Archer.

 

Tyto stroje, které mají na každém křídle tři výklopné vrtule, budou létat v hustě obydleném městském prostředí, proto potřebují vysokou přesnost řízení letu, a tedy i aktuátorů a jejich kontrolérů. A právě ovládací prvky vyvinuté technology ve městě pod Špilberkem mohou přijímat stovky příkazů za sekundu z počítačů řízení letu v rámci systému typu fly-by-wire, což umožňuje přesné ovládání letounu.

 

„Tyto systémy budou ovládat řídicí plochy, mechanismy překlápění rotorů a úhly náklonu listů vrtulí. Tento úspěch týmu produktového vývoje aktuátorů HTS Brno otevírá ještě více příležitostí na mladém a dynamickém trhu městské vzdušné mobility,“ vysvětlil v tiskové zprávě vedoucí týmu produktového vývoje aktuátorů v Brně Antonín Skarolek.

 

„Chceme z městské letecké mobility udělat každodenní formu cestování a letadlo Archer pomůže tuto vizi uskutečnit,“ dodal viceprezident a generální ředitel divize městské letecké mobility a bezpilotních leteckých systémů společnosti Honeywell Stéphane Fymat.