Největší zájem návštěvníků brněnské zoo je v posledních době o kapybary, trumfují i velké šelmy, například i oblíbenou lední medvědici Coru. Je to díky tomu, že se kapybary staly díky sociálním sítím virální hvězdou, řekl mluvčí zahrady Michal Vaňáč. Kapybary chová brněnská zoo aktuálně tři.

Kapybara je největším hlodavcem na světě a je známá svou klidnou a přátelskou povahou. Na sociálních sítích se stala velmi populární. Fotky kapybar v nejrůznějších, a hlavně vtipných situacích, se dostaly k většině uživatelů twitteru (nyní X) a jen málokdo mohl tyto největší hlodavce světa minout.

Ještě větší popularitu pak získaly na sociální síti TikTok, kdy sledovanost videí s těmto zvířaty leckdy předčí i známé umělce a influencery

„Popularita kapybar je patrná i na našem webu. Jejich stránka je nejnavštěvovanější ze všech zvířat, a to s velkým náskokem. Další v pořadí je web o ledním medvědovi, který má ale od začátku tohoto roku 3,5krát méně zobrazení,“ uvedl Vaňáč.

Brněnská zoo aktuálně chová tři kapybary. Samce, který se loni narodil v jedné z německých zoo a v Brně je od letošního června

Další dvě samice se narodily letos a do Brna dorazily z Francie teprve ve druhé polovině srpna. Obě se v těchto dnech vydávají poprvé zkoumat venkovní expozici.

„Velmi často se na kapybary ptají také návštěvníci právě prostřednictvím sociálních sítí. Pokud přijde na našich profilech dotaz na nějaké zvíře, s velkou pravděpodobností se to bude týkat právě kapybar,“ podotkl mluvčí.

Přirozeným domovem kapybar jsou bažinaté oblasti a močály v okolí velkých řek a jezer jižní Ameriky

Vyskytují se od Panamy po severní Argentinu. Na hlodavce dorůstají úctyhodných rozměrů, v dospělosti se délka jejich těla pohybuje kolem 130 centimetrů a vážit mohou 70 až 80 kilogramů. Kapybary se živí travinami, vodními rostlinami, výhonky mladých dřevin nebo ovocem. Výborně plavou.

Na jedno nadechnutí vydrží pod hladinou až deset minut, ve vodě se i páří

Žijí většinou ve skupinách s jedním dominantním samcem. Dospívají v 15 měsících, v lidské péči se dožívají až 12 let. Dospělá kapybara je schopná denně spořádat až 3,5 kilogramu rostlinné potravy. Loví ji jaguár, puma či anakonda.