Brno chystá informační kampaň ke druhému kolu takzvaného milostivého léta, v jehož rámci mohou dlužníci splácet své dluhy u veřejných institucí bez úroků i penále. Kampaň začne 1. září se začátkem Milostivého léta. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Loni magistrát čelil kritice, že málo o akci informoval. Milostivé léto umožní lidem zastavit exekuce a dostat se z dluhových pastí. Bez penále mohou splatit dluhy státu, městům, pojišťovnám a dalším organizacím. Příkladem je třeba dluh za uloženou pokutu za jízdu načerno nebo za poplatek za odpad.

Magistrát evidoval bezmála 9000 pohledávek, ale při minulé akci byl splacen jen zlomek. "Proto jsme vytvořili konkrétní plán komunikace. Chceme adresně informovat všechny dotčené dlužníky magistrátu a k tomu stejnému vyzveme i městské společnosti, příspěvkové organizace města a městské části," uvedl Hladík.

Kampaň bude mít i venkovní a webovou reklamu. "Využijeme i novinovou inzerci a reklamní plochy v šalinách, městský Metropolitan a plátky městských částí. K zapojení chceme přizvat i potravinové řetězce, nemocnice a zdravotnická zařízení," řekl Hladík.

První kolo milostivého léta bylo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Magistrát loni čelil kritice studentů, že málo informuje o možnosti zbavit se dluhů u veřejných institucí. Město pak v lednu, tedy v poslední třetině stanoveného času, spustilo informační kampaň k akci.

Podle Hladíka se podařilo celostátně zastavit kolem 42.000 exekucí, ale ne všichni dlužníci možnosti využili. "Například Všeobecné zdravotní pojišťovně se vrátily desítky milionů, což jsou peníze, které by nikdy neviděla nebo by je viděla ve vzdáleném horizontu," uvedl příklad předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a spoluautor akce Marek Výborný.

Milostivé léto není podle něj amnestií na dluhy. "Každý dlužník má povinnost vrátit jistinu, zaplatit k tomu příslušný poplatek a odměnu exekutorovi, ale benefit je, že jsou odpuštěny penále a pokuty," poznamenal Výborný. Právě pokuty a penále mnohdy jistinu násobně navýší.

Milostivé léto II začne 1. září a skončí 30. listopadu. Vztahuje se na dluhy u státu, měst, státních a městských firem, zdravotních pojišťoven a státních nemocnic, ale také u České televize, Českého rozhlasu a dalších veřejných institucí. Dluh lze odpustit fyzické osobě, která není v insolvenčním řízení a jejíž exekuci vede soudní exekutor.