Brno začalo stavět protipovodňová opatření od Riviéry k Uhelné na řece Svratce. Řeka dostane nejen více prostoru, cílem je totiž ochránit město před stoletou vodou, ale i samotní Brňané získají více místa k procházkám, odpočinku a sportu.

„Pro Brno je to výjimečný projekt, který se připravoval skoro 15 let a až stávající představitele města Brna měli tu odvahu a projekt dovedli a ž k jeho realizaci,“ uvedl ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Celou stavbu ocenila i nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL), podle ní by stát měl podporovat projekty tohoto charakteru. „Tato revitalizace dává prostor přírodě blízké krajině a je dobrým příkladem jak by měly vypadat prvky modro-zelené infrastruktury ve městech,“ poukázala Hubáčková.

Město za stavbu zaplatí necelé 1,3 miliardy korun, přičemž většinu peněz dostane od státu. Nábřeží nabídne rekreační i volnočasovou zónu a přístupy budou bezbariérové, vhodné pro seniory i maminky s dětmi. „Vnikne tu pět kilometrů pěších cest, asi tři kilometry stezek pro chodce a cyklisty, nové lavičky a vysazeno tu bude asi 600 nových stromů. Poprvé bude mít město Brno náplavku, budu rád, když by získala jméno po Ivanu Rullerovi, významném brněnském architektovi, který i u celého tohoto projektu stál a nyní už není mezi námi,“ řekl dnes primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Práce na nábřeží budou spojeny i s potřebnými investicemi do infrastruktury. Přeloženy budou vodovody, kanalizace a namísto staré kmenové stoky vznikne nová. „Pracovat se bude po etapách, aby byl vliv na obyvatele co nejmenší, a o konkrétních dopravních opatřeních budeme vždy s předstihem informovat," dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Brno bude ve stavbě protipovodňových opatření pracovat i řadu nadcházejících let v dalších etapách, celkem půjde asi o 23 kilometrů toků Svratky a Svitavy. Některé z nich se již projektují.