Brněnští radní dnes schválili upravené zadávací podmínky pro stavbu Janáčkova kulturního centra. Dokument v lednu již odsouhlasilo představenstvo Brněnských komunikací. Brno tak může začít vybírat firmu, která koncertní sál postaví. V tiskové zprávě o tom informoval brněnský magistrát. Představitelé města v posledních týdnech čelili kritice ze strany opozičních zastupitelů i osobností kulturního života za to, že stavbu koncertního sálu odkládají.

Doba výstavby se zkracuje o čtyři měsíce

Potřebu upravit zadávací dokumentaci město vysvětlilo časovým posunem a stabilizací trhu. „Cílem je snížení celkové ceny, zrychlení výstavby včetně co nejrychlejšího zprovoznění garáží a rozšíření případného okruhu uchazečů o zakázku. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je stanovena na 2,4 miliardy korun bez DPH i s vyhrazenými změnami závazku, což je například inflace, bez nich pak činí 2,1 miliardy. Důležité je také zkrácení maximální doby výstavby ze 40 na 36 měsíců,“ sdělila primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Do zadávací dokumentace se promítla i změna stavebního povolení

Do nové zadávací dokumentace se promítla i očekávaná změna stavebního povolení související s dosaženou dohodou s vlastníkem přilehlého hotelu International, společností HIB DEVELOPMENT. „Úprava projektové dokumentace pro provedení stavby, která zahrnuje odstranění trafostanice a komplexní řešení nově vzniklého prostoru, si také vyžádala určitý čas,“ uvedla Vaňková.

Dodavatelé interiérů a varhan se budou vybírat samostatně

Součástí výstavby bude technické vybavení Janáčkova kulturního centra, tedy například ozvučení, tlumočnické kabiny, osvětlení či projekční zařízení. Samostatně se budou v soutěži vybírat dodavatelé interiérů a varhan, které vzniknou na míru novému sálu. Zadání zakázky je v plánu formou užšího řízení. V prvním kole se budou posuzovat kvalifikační předpoklady všech uchazečů, následně budou ti, kteří je splní, vyzváni k podání finálních nabídek.

Na parcele je zatím jen podzemní parkoviště

Pro stavbu sálu město už dříve vybralo parcelu v sousedství Besedního domu mezi Veselou a Besední ulicí. Zatím tam vzniklo jen podzemní parkoviště. Sál má stát nad ním, zázemí v něm najde brněnská filharmonie.