Městská část Brno-sever začíná s úpravami Husovického kopce, kde v důsledku sucha a špatných půdních podmínek hromadně odumírají stromy a keře. Práce jsou rozdělené do dvou etap a vyjdou na více než deset milionů korun. Hotovo by mohlo být do konce příštího roku, řekl místostarosta Brna-sever Martin Glogar (KDU-ČSL). Radnice dokončuje také revitalizaci Čertovy rokle, která trvá od roku 2020.

K erozi se přidali škůdci na dřevinách

„Území Husovického kopce je silně zasaženo erozí, půdní profil je velmi mělký a na mnoha místech skalnaté výchozy vystupují až k povrchu. Špatné podmínky vedou k celkovému oslabení dřevin, které jsou o to intenzivněji napadány a poškozovány škůdci,“ uvádí dendrologický průzkum, který si městská část nechala vypracovat. V úterý převezme místo podnik Veřejná zeleň města Brna, který se subdodavatelem udělá práce ve dvou etapách. Každá vyjde na 5,2 milionu korun.

Pokud radnice získá peníze od města, hotovo by mělo být do konce roku 2024

„Obě etapy řeší adaptační opatření pro zadržení vody, sadové úpravy a rekonstrukce cest a zpevněných ploch. V první se jedná o západní chodník mezi Míčkovou a Kohoutovou a oblast k němu náležející. V druhé o obnovu chodníku mezi stejnými komunikacemi, který je však veden ve východní části kopce a je to hlavní procházkový okruh. Trasa je původní parková cesta a umožňuje nejen krásné pohledy na město, ale jsou zde přirozená zákoutí pro instalaci laviček,“ sdělil Glogar.

Zpomalení eroze umožní ochranné plůtky

Zpomalení eroze a zachycování co největšího množství dešťových srážek, které by se vsákly do okolního terénu, umožní instalace ochranných plůtků. Vyplní je různé frakce štěrku či zemina a pracovníci tam vysejí trávu a vysadí vhodné druhy keřů. „Zkopírujeme úspěšný model z Čertovy rokle. Výzvou bude odlišný profil Husovického kopce, který je navíc celý vystaven přímému slunci. Rokle je částečně krytá a voda přirozeně stéká dovnitř, protože profil je ve tvaru písmena V. Na druhou stranu projektantka Damcová navrhovala stejná opatření už při rekonstrukci parku Špilberk, který je svým profilem podobný Husovickému kopci, a tam se opatření také plně osvědčila,“ dodal místostarosta.

Oživení Čertovy rokle je téměř hotové

Revitalizace lesoparku Čertova rokle za více než 20 milionů korun je po třech letech od zahájení prací ze tří čtvrtin hotová. Zbývají poslední tři hektary v nejsevernější části dvanáctihektarového území. Poslední etapa potrvá do konce příštího roku. Lokalita dříve velmi trpěla dlouhodobým suchem. Porosty začaly odumírat, neměly dostatek vody a likvidoval je kůrovec. Stav se podařilo zlepšit díky řadě opatření. Vybudovali tam například zasakovací příkopy s jímkami, které zpomalují odtok dešťové vody, dřevěné plůtky nebo odvodňovací žlaby.

Opatření se vyplatila

Dosavadní opatření se podle Glogara velice osvědčila. Letos městská část zaznamenala úhyn jen několika stromů. A na rozdíl od minulosti, kdy po deštích bylo na konečné zastávce tramvaje plno odplavené zeminy, je tam nyní čisto.