fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Brno-střed schválilo výpovědí u tří bytů, zájemci doložili nepravdivé informace

Radní Brna-středu schválili výpovědi z nájmu u tří bytů, podle auditu jejich nájemci prokazatelně doložili nepravdivé informace a na jejich základě byt získali.
brno-stred

Foto:

redakce RED

Starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS) sdělil, že radnice zatím zkontrolovala 30 bytů. Celkem zkontroluje asi 150 z 300 bytů přidělených v uplynulém volebním období. Radnice tím reaguje na kauzu přidělování bytů v Brně-středu, policie v souvislosti s manipulací při přidělování obvinila osm lidí, dva jsou ve vazbě.

Rada dnes podání výpovědi u prvních tří bytů schválila jednomyslně. „Uvedením nepravdivých informací získali žadatelé výhodu vyššího bodového hodnocení, na základě kterého byli vybráni k uzavření nájemní smlouvy. Zjištění těchto skutečností jednoznačně naplňuje definici jiného závažného důvodu pro vypovězení nájmu podle občanského zákoníku. Výpovědi rozešleme obratem,“ uvedl Mencl.

Podle něj audit odhalil, že zájemci o byty uvedli nepravdivé informace týkající se jejich zaměstnavatele. V dané chvíli byl už zaměstnavatel vymazaný z obchodního rejstříku, tedy neexistoval, zájemci však díky informaci, že jsou zaměstnaní, dostali více bodů v bodovém hodnocení, než kdyby byli například nezaměstnaní.

Byty byly v různých ulicích, jejich názvy Mencl neřekl. Výpovědní lhůta je tři měsíce. Pokud lidé byt neopustí, radnice může podat žalobu na vyklizení. „Smlouvy jsou ale na dobu určitou do února 2024, takže v případě komplikací se nám byt vrátí, když smlouvu neprodloužíme,“ dodal Mencl.

Oddělení interního auditu kanceláře starosty nadále pokračuje ve třech započatých auditech, a to v kontrole žádosti o byty, které se mají aktuálně přidělovat, v systémovém auditu zaměřeném na identifikaci rizik v systému přidělování bytů k pronájmu a také v hloubkové kontrole žádostí o byt za období let 2018 až 2022. Za tu dobu radnice podle Mencla přidělila asi 300 bytů.

„Prověříme asi polovinu z nich. Tam kde se objevují určité znaky týkající se například zaměstnavatelů, umístění v bodovém hodnocení nebo způsobu zařazení na seznam připravovaných bytů k prodeji," řekl Mencl.

Policie zasahovala v Brně v říjnu dvakrát. Počátkem měsíce to bylo kvůli přidělování bytů v souvislosti s radnicí Brno-střed. Obvinila osm lidí, z toho dva jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise z minulého volebního období na radnici Brno-střed a politik ODS Otakar Bradáč, který získal ve volbách mandát zastupitele městské části, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.

Podruhé zasahovali policisté v Brně ve druhé půli října, když byli v souvislosti s přidělováním bytů a aktivit jedné městské firmy na magistrátním bytovém odboru, v kanceláři tehdejšího končícího primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL), který je nominovaný na ministra životného prostředí, ale také na radnici Brno-sever, Brno-Černovice nebo v černovické pískovně. V tomto případě obvinila sedm lidí a dvě firmy.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT