České dráhy vrátí od soboty na koridor mezi Prahou a Brnem vlaky railjet a EuroCity. Oproti současnosti tak spojení mezi oběma městy zrychlí až o 26 minut na lehce přes dvě a půl hodiny. Rychleji by se mělo cestovat také do Vídně, Bratislavy nebo Budapešti. Dnes o tom informovaly České dráhy.

„Dokončení hlavních oprav na prvním koridoru umožní od 1. července návrat vlaků railjet a EuroCity zpět na trať přes Českou Třebovou a nabízí lepší spojení mezi Prahou, Pardubicemi a Brnem. Zrychluje se také spojení k našim sousedům do Vídně, Bratislavy nebo do Budapešti. Vlak se na těchto relacích znovu stává zajímavou alternativou k individuálnímu motorismu nejen kvalitou a rozsahem služeb, ale také cestovním časem. Ten bude nyní z Prahy do Brna dvě hodiny a 35 minut a opačným směrem ještě o dvě minuty méně,“ řekl člen představenstva ČD a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Jízdní doby se podle státního dopravce zkrátí i při cestách do zahraničí

Cesta z Prahy do Vídně bude od soboty trvat čtyři hodiny a čtyři minuty, z Prahy do Bratislavy se pojede čtyři hodiny a devět minut a z Prahy do Budapešti šest hodin a 43 minut. Další novinkou bude také obnovení přímého vlakového spojení z rakouského Štýrského Hradce přes Vídeň, Brno, Prahu až do Berlína. Spoje EC Hungaria na trase z Budapešti do Hamburku pak budou nově zastavovat také na pražském hlavním nádraží.

Trať mezi Prahou a Brnem prošla v posledních letech velkou rekonstrukcí

Správa železnic do ní investovala v posledních dvou letech přes deset miliard korun. Během rekonstrukce jezdily vlaky po částečně náhradní trase přes Vysočinu, nyní se tak vrátí na koridor přes Českou Třebovou.

Server zdopravy.cz nedávno uvedl, že jízdní doba některých spojů bude po rekonstrukci delší než před ní. Například spoj RegioJetu zvládl v roce 2021 cestu z Brna do Prahy za 2 hodiny a 31 minut. Nyní bude podle jízdního řádu jeho cesta o 11 minut delší. Jízdní doby u vlaků Českých drah jsou časové změny spíše minimální. Správa železnic prodloužení jízdní doby některých vlaků vysvětlila větší vytížeností tratě a zajištěním větších časových rezerv kvůli dosažení spolehlivosti při dodržování jízdního řádu. Server zdopravy.cz v této souvislosti poukázal na to, že vedení Správy železnic má nově navázány odměny na plnění jízdního řádu.