fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Cestovní ruch má na tvorbě HDP vyšší podíl než zemědělství

Každý 21. aktivní zaměstnanec v České republice pracuje v oblasti cestovního ruchu.
495x331tz-170120-mik1374

O výborných výsledcích odvětví informovala na veletržní tiskové konferenci v Brně ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Mj. konstatovala, že každý 21. aktivní zaměstnanec v České republice pracuje v oblasti cestovního ruchu. Do budoucna chce ministerstvo podpořit aktivnější přístup samotných obcí k podpoře cestovního ruchu, a to motivační dotací.

Ministryně Karla Šlechtová ve svém vystoupení zmínila pokrok, kterého se podařilo dosáhnout v chápání cestovního ruchu jako průmyslového odvětví. Přímé indikátory jako počty turistů a přespání v hotelech s sebou přinášejí další multiplikační efekty v podobě nárůstu podnikání a zvýšení zimní turistiky, církevní turistiky, lázeňské turistiky atd. “Mohu říci, že za poslední dva roky se nám podařilo zvýšit podíl cestovního ruchu na HDP České republiky na 3 procenta. Mým cílem je mnohem víc, ale už teď jsme přesáhli podíl zemědělství, což je skvělé a je to i zásluha vás pracovníků v cestovním ruchu,“ ocenila Karla Šlechtová. V této souvislosti dodala, že dnes již každý 21. aktivní zaměstnanec v České republice pracuje v oblasti cestovního ruchu.

Naopak negativní trend je patrný v oblasti financování projektů v oblasti podpory cestovního ruchu, kde skončila doba velkých dotací z evropských fondů. „Evropská komise už náš cestovní ruch podporovat nebude, protože jsme si trochu zavařili s tím, co jsme si tady postavili v minulém programovém období. Aquaparky a hotely jsou dnes prázdné, takže spousta dotací se vrací. Nicméně komunikovali jsme s veřejnou správou, podnikateli, akademickou sférou i neziskovými organizacemi, jakým způsobem nastavit nový systém řízení a financování cestovního ruchu,“ informovala ministryně o nové strategii.  Ministerstvo pro místní rozvoj je podle ní kompetentní orgán cestovního ruchu v oblasti legislativní a strategické, ale přenesenou působnost mají obce odpovědné za cestovní ruch na daném území. Pro zvýšení jejich aktivity byl zvolen motivační princip, na jehož naplnění bylo pro letošní a příští rok ze státního rozpočtu vyčleněno celkem 600 milionů korun na podporu cestovního ruchu v regionech, a to konkrétně v oblastech infrastruktury a marketingu. „Jde o motivační program pouze na pár let a chceme, aby se obce zapojily především do propagace vlastního území. Pokud obec vybere poplatky do svého vlastního rozpočtu a prokáže, že tyto peníze investovala do cestovního ruchu, ministerstvo dá dané obci jednou tolik,“ vysvětlila Karla Šlechtová. Současně podle ní v omezené míře pokračuje získávání dotací z evropských fondů. V rámci integrovaného operačního programu jsou podporovány například investice do památek UNESCO a také do rekonstrukcí muzeí, kde je však podmínkou minimálně třicetitisícová roční návštěvnost.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT