Čtyři ulice bytových domů, tedy 200 až 300 domácností, byly v brněnských Kohoutovicích od nedělního rána do dnešního poledne kvůli havárii bez tepla a teplé vody. Teplárny Brno nemohly dlouho závadu odhalit, dnes zájemcům začaly půjčovat výkonné přímotopy. Městská teplárna o tom informovala na svých internetových stránkách. Před polednem technici závadu našli a opravili, bylo tedy možné dodávky znovu obnovit, i když v provizorním režimu.

Závadu hledali i termokamerou

„Všechny čtyři ulice, tedy 33 domovních vchodů, má společnou kotelnu, na ní ale závada není. Od nedělního rána naši pracovníci závadu hledali i za použití termokamery. Máme připravený výkonný elektrický teplovzdušný ventilátor pro každého zájemce, dnes jsme je začali vydávat přímo na místě,“ uvedla za Teplárny Brno Zuzana Novotná.

Spotřeba přímotopů je za stovku na den

Městská společnost má spočítáno, že při nonstop provozu tyto přímotopy spotřebují elektřinu za zhruba 100 korun denně. „Není žádný způsob, jak tento náklad kompenzovat, poskytujeme ale kompletní servis, tedy přímotop přivezeme a po odstranění závady zase odvezeme,“ dodala Novotná.

Oprava je provizorní, vyžádá si větší zásah

Po odstranění závady teplárna s distribucí přímotopů přestala. „Těm, kdo si zatím přímotop nepřevzali, už je vydávat nebudeme, oprava je nyní provizorní, bude potřeba většího zásahu,“ uvedla Novotná.

Od října snižují ceny tepla

Teplárny už v září oznámily, že od října snižují cenu tepla, šlo o letošní druhé snížení. Brněnské domácnosti od října platí 1199 korun za gigajoule (GJ) s DPH, do konce září to bylo 1485 korun a letos v únoru před prvním snížením 1672 korun za gigajoule. Teplárny Brno jsou městská společnost, která dodává teplo přibližně 100.000 domácností, je také dodavatelem elektřiny.