První návštěvníci se tam podívali v pondělí před státními svátky. Turisté, kteří do Moravského Krumlova jezdí hlavně kvůli obřím plátnům ivančického rodáka Alfonse Muchy, si tak mohou prodloužit výlet do malebného města na Znojemsku a užít si nově otevřené zámecké interiéry.

Kromě nich můžou zájemci vystoupat i na vyhlídkovou zámeckou věž a také se zastavit v tunelu na expozici připravenou Ústavem pro studium totalitních režimů.

Prohlídka pro malé skupiny trvá necelou hodinu a rozhodně stojí za to už jen proto, že se do Krumlova vrátil původní mobiliář. Tím se podařilo vybavit zámecké interiéry v jižním křídle během pouhého půl roku pod vedením odbornice na restaurování z Národního památkového ústavu Marty Sedlákové.

„Vše, co zde návštěvníci uvidí, na zdejším zámku bylo. Předměty se po mnoha desítkách let vrátily domů,“ uvedla Marta Sedláková, která zároveň připravila koncept prohlídkové trasy nazvané Šlechtické komnaty.

Prohlídka začíná na arkádovém nádvoří, pokračuje přes chodbu s grafickou výzdobou. Za zmínku rozhodně stojí velký plán zámecké zahrady z roku 1778, kde je vidět celý komplex zámku včetně parku.

Poté návštěvníci vstoupí do renesanční komnaty, kde se jim nad hlavami rozprostře unikátní nástěnná malba z roku 1530 a kterou restaurátoři objevili před dvěma lety. Zážitkem bude jistě i výhled ze zámecké terasy na kapli svatého Floriána.

Pravdivý příběh zámku i lidských osudů a předmětů si návštěvníci postupně vyslechnou v obrazárně, modrém salónku, krbovém pokoji Kinských i knihovním salónu Liechtensteinů.

Slovanská epopej a nový prohlídkový okruh jsou o prázdninách otevřené každý den včetně pondělí s výjimkou 11. července, kdy bude zavřeno kvůli přípravám nového vstupu, pokladny a informačního centra.