Na stejném místě měla hra premiéru v roce 1988. Havel ji věnoval politikovi Aloisi Rašínovi (1867-1923) a událostem, které předcházely vyhlášení samostatného Československa v roce 1918. Letos ji nasadilo na repertoár také Divadlo na Orlí, kde hrají studenti Janáčkovy akademie múzických umění.

V roce 1988 nastudovalo text Zítra to spustíme tehdejší Divadlo na provázku s HaDivadlem v rámci scénického časopisu Rozrazil. Jméno autora, jímž byl pronásledovaný disident Havel, však tehdy zaznít nemohlo. Autorství vzal na sebe dramaturg Petr Oslzlý.

"Nejbližší dramaturgičtí a režijní kolegové postupně podle stylu – i když jej Václav přiblížil poetice Divadla na provázku – rozpoznali, kdo je autorem," popsal Oslzlý, který byl dramaturgem i dnešní inscenace. Režisér Morávek volně vycházel jak z původní podoby představení v roce 1988, tak z inscenační črty provedené k oslavě nedožitých Havlových narozenin v roce 2016.

Na brněnskou premiéru Rozrazilu, včetně textu Zítra to spustíme, přijela v říjnu 1988 Havlova manželka Olga. Havel měl přijít o několik dní později na pražskou premiéru, avšak dorazit nemohl – byl ve vazbě.

Hru Zítra to spustíme nastudovali v uplynulých týdnech i žáci desítek středních a základních škol, které se zapojily do divadelně-vzdělávacího projektu Knihovny Václava Havla. Jde o jednu z připomínek stého výročí založení Československa. Nejnápaditější školy představí své inscenace na minifestivalu v pražském Divadle v Dlouhé 27. listopadu.