Po titulech Jak na příšery a Pohádky a MALÉhRY přicházejí na trh Pejskové autorky Daniely Zbytovské. Kniha je plná legračních příběhů o tom, co se může stát, když si děti vymění podobu se svými pejsky. Z holčičky Klárky je rázem bernardýn Azor, z rošťáků Vaška a Vojty se stanou jezevčík Mates a srnčí ratlík Aluša… Co se pak děje ve škole či na školním výletě, to si jistě každý dokážeme představit. Pejskové to v lidských tělech nemají jednoduché a děti si v psí podobě také zažijí spoustu dobrodružství. Nakonec si ovšem všichni uvědomí, že je nejlepší být sami sebou, a s radostí se vrátí tam, kam patří.

Autorkou spousty barevných ilustrací je Dita Stuchlíková. Graficky se na knize podílela Tereza Šmídová a projekt opět zaštiťuje nakladatelství POP-PAP Marcely Vostřelové, které nese v názvu podtitul: Přečtením to nekončí.

Na křtu počátkem prosince v brněnském Book Therapy se role kmotřenky zhostila známá výtvarnice a konceptuální umělkyně Vendula Chalánková: „Pejskové se mi moc líbí i knižním zpracováním, obzvláště barevné nitě v otevřené vazbě, které se vinou celou knihou.” Knížku pokřtila psími granulemi firmy Calibra, jež díky jedné z psích návštěvnic okamžitě zmizely z podlahy.

Autorka Daniela Zbytovská v úvodu křtu uvedla: „Když je mi smutno, podívám se z okna na hřiště. Děti si dokáží pomáhat. Když některé z nich spadne z prolézačky, druzí mu pomohou na nohy nebo společnými silami dokáží roztočit kolotoč. To my dospělí už často nedokážeme, a tak je mi dětský svět i přístup k životu velkým vzorem.”  Na otázku, co ji vlastně k napsání příběhů o pejscích a dětech přimělo, odpovídá: „To, co člověk napíše, jde tak trochu mimo
něj. Jako by ho nějaká síla, které říkáme inspirace, použila k tomu, aby si sedl do křesla a psal, třeba příběhy o tom, jak se děti staly pejsky a pejskové byli dětmi. Z bernardýna je najednou drobná holčička, která běhá se soudkem rumu na krku, chrtice Sany se ocitá v těle kulaté holky Ivanky a zachrání ji známku z tělocviku a jezevčík Mates v podobě kluka Vojty zase slíže všem dětem na školním výletě máslo z rohlíků. Je to samozřejmě legrace, ale nějak
si při tom čtení uvědomíme, že to nikdo z nás nemá lehké a že je vlastně největší dar být tím, kým jsme.”

Proč se po úspěšných knihách Jak na příšery a Pohádky a MALÉhRY zrodili právě Pejskové? „Tentokrát je ´na vině´ uzavírka společenského života a doplnění on-line tvorby, která byla téměř rok jediným možným kanálem setkávání se herců s diváky. Každý člověk vyhledává vlastní úniky od nepříjemností a řeší situaci po svém. My hledáme všechny způsoby tvorby, kterými bychom mohly potěšit nejen sebe, ale i naše okolí. Magickým únikem z reality jsou pohádky. Je v nich všechno možné, dokonce i zázraky, a jejich prostřednictvím člověk začne vnímat svět z jiného úhlu,“ shodují se Daniela Zbytovská, Nikola Zbytovská a Barbora Seidlová.  

Jaká je vlastně úloha Barbory Seidlové a Nikoly Zbytovské v celém projektu? „Na začátku je text a spousta nápadů a představ, jak by mohla knížka vypadat… Na nás je, aby se z těch vizí stala skutečnost a kniha získala materiální  podobu…” vysvětlují. „Když člověk tvoří pohádkovou knížku, začne se i ten svět kolem něj jevit pohádkově, a tak i my jsme potkaly pohádkové bytosti, jež nám pomohly náš sen uskutečnit,“ dodává Bára Seidlová a upřesňuje: „Za bohatou duchovní a materiální podporu děkujeme Petrovi Boháčkovi, Prokopu Svobodovi a Tomáši Zelenému. Také firmě Calibra, která vznik knihy nejen podpořila, ale dodala psí pamlsky a granule, jimiž jsme knihu pokřtili.

Už na deskách knihy najdete ´vylupovací´ pejsky, uvnitř stránku ke hraní a vtipné informace o psích rasách, s nimiž se chlapci a děvčata v příbězích setkávají.