Život s handicapem je složitý a přináší řadu těžkostí, které si zdraví jedinci jen stěží dokážou představit. To platí u lidí, a možná ještě daleko více u zvířat. Unikátní azyl pro handicapovaná zvířata jsme objevili v Marefách u Bučovic.  

Útulky pro pejsky a kočičky jsou relativně běžnou záležitostí. V Marefách je však útulek, který se diametrálně liší – nejen tím, že zdejší zvířátka mají různé handicapy, ale také šíří záběru –  mají tu momentálně 9 druhů zvířat. Útulek se jmenuje Tibet.

Marek Blaško spolumajitel útulku říká: “Jsme specifičtí hlavně tím, že tu máme i hospodářská zvířata. Momentálně je tu 1 prasátko, dvě miniprasátka, dvě kravičky, šest ovcí …”  ale hlavně psy a kočky.

Jeho pertnerka Alžběta Humlíčková dodává: “Útulek Tibet má kapacitu 100 kočiček a deseti pejsků, která už je mnoho let přeplněná. Snažíme se pomáhat teď v malé kapacitě, protože jsme neustále plní.”

K adopci útulek úspěšně udává některé mladé pejsky a hlavně koťata. Koček se zde opravdu objevuje nejvíc.  “Přijali jsme letos nějakých 50 kočiček z venku a dalších asi 30 od majitelů," říká Humlíčková. " Je to nic proti tomu, jaká je potřeba pomoci.” 

Adopce ostatních, většinou starých nebo nemocných zvířátek, jsou ojedinělé, většina z nich v útulku dožívá. Jedním z miláčků místních je jezevčík Charlie.  Marek Blaško nám jej představil: “Je to přibližně osmiletý jezevčík, který po autonehodě skončil na vozíku. Majitelé se ho po autonehodě chtěli vzdát, nechtěli se starat o handicapovaného pejska a tak skončil tady.”

Fungování podobného zařízení potřebuje obrovskou dávku času, lásky, obětování, ale samozřejmě i peněz. Zakladatelé útulku Tibet začínali v domě koupeném na hypotéku pouze s vlastními penězi.

"Rozpočet útulku v současné době je 150 tisíc měsíčně, což je úplně astronomická částka a už spoustu let to nejsme schopni udržet z vlastního," prozrazuje majitelka." Takže to financujeme různými sbírkami, bazárky a prosíme o pomoc veřejnost, protože ze státního sektoru nám pomoc nepřichází.”

Pomoc však nemusí být jen finanční. V Tibetu jsou vděční i za pomoc s venčením zvířátek, s úklidem. Natáčení probíhalo den před Dnem zvířat a proto i nae televize přivezla zvířecím obyvatelům tibetu drobné pamlsky a dárky.

Čtvrtého desátý je den zvířat, kdy může jednotlivec přispět padesáti korunami na 60 útulků a celý výtěžek se bude dělit pro 60 organizací, které jsou prověřené a fungují skvěle.Každý může přispět na denzvirat.cz.

Pro majitele útulku Tibet je Dnem zvířat už díky jejich životnímu stylu a přesvědčení každý den v roce. Díky nim si osudem, nebo také zlou vůlí lidí zkoušená zvířátka mohou prožít alespoň část života v láskyplném a přátelském prostředí.