Veletrh je zaměřený na univerzitní i neuniverzitní pomaturitní studium a na celoživotní vzdělávání. Cílem veletrhu je poskytnout co nejvíce relevantních informací o vysokoškolském vzdělávání absolventům středních škol a celému spektru zájemců o celoživotní vzdělávání. Veletrhu Gaudeamus, který se každý rok koná v Brně, Praze, Nitře a Bratislavě se pravidelně účastní většina vysokých a vyšších odborných škol i dalších vystavovatelů z České republiky a neustále rostoucí počet vystavovatelů ze zahraničí. Veletrh pořádá společnost MP-Soft a.s. ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně, pod záštitou rektora Vysokého učení technického v Brně a dalších osobností. 

Veletrh každoročně navštěvují studenti čtvrtých a třetích ročníků středních škol, zájemci o další vzdělávání různých věkových kategorií, výchovní poradci, třídní učitelé a odborníci ze školství. Pro každého návštěvníka veletrhu je připraven obsáhlý tištěný katalog vystavujících škol a elektronický katalog s interaktivním rejstříkem studijních oborů. Důležitou součástí veletrhu jsou přednášky vystavujících škol pro zájemce o studium. 

Každý návštěvník veletrhu může využít poradenský servis, který mu pomůže najít studijní obor, školu nebo fakultu. Nerozhodným studentům je k dispozici Testovací centrum s testem předpokladů pro studium a Centrum kariérového poradenství. Součástí veletrhu je také doprovodný program Věda pro život, který prezentuje interaktivní ukázky náplně studia a výzkumu prováděného na vysokých školách.

Prioritou veletrhu Gaudeamus je také dlouhodobá spolupráce s pedagogy, výchovnými poradci středních škol a pracovníky úřadů práce. Pedagogům a výchovným poradcům je poskytován kompletní informační servis v podobě materiálů o vystavujících školách a specializovaného Informačního systému pro výchovné poradce.

Součástí veletrhu je také Pedagogické centrum, které nabízí specializovaný program přednášek, seminářů a konzultací pro pedagogy vedených odborníky z univerzit, MŠMT a dalších institucí.

Letos na návštěvníky čekají v rámci veletrhu roboti, virtuální realita a hlavně informace o studijních oborech. Mezi pět nejžádanějších studijních směrů patří společenské vědy, management, medicína, jazyky a učitelství.

Na veletrhu je zastoupeno 380 univerzit, vysokých škol, fakult a jiných vzdělávacích institucí. Studenti si mohou vybrat z více než 10.000 oborů.

Vysoké učení technické v Brně (VUT) ve svém stánku prezentuje například simulátor závodní studentské formule Dragon. Ústav mechatroniky představuje roboty, fakulta výtvarných umění zase 3D tiskárny a sochy, které se díky nim dají zhotovit. Fakulta stavební zve zájemce do virtuální reality na chůzi mezi mrakodrapy.

Novinkou v nabídce VUT je studijní program sportovní technologie. Fakulta stavební nabízí vzdělání v oblasti environmentálně vyspělých budov. "Fakulta výtvarných umění zase modernizovala svůj Ateliér multimédií, který se transformoval na Ateliér herních médií a studenti zde mohou získat více informací k digitální realitě počítačových her," uvedla mluvčí VUT Radana Koudelová.

Součástí stánku Mendelovy univerzity je laboratoř zaměřená na přístupy šetrné k přírodě. "Naši vědci a absolventi hledají cesty, jak se vyrovnat například s klimatickou změnou. To se týká nejen agronomů a lesníků, ale i dalších oborů a fakult," řekla vedoucí komunikace a marketingu Jiřina Studenková.