Na brněnském výstavišti se podruhé letos uskuteční textilní výstava PPM Quilt Show. Svoji tvorbu představí přes 200 autorů z mnoha zemí světa a návštěvníci uvidí přes 600 prací. Mnoho z nich vzniklo premiérově pro brněnskou výstavu a lidé budou mít poprvé možnost vyzkoušet si i tiskařskou dílnu. Informovala o tom mluvčí akce Markéta Kamenická z Veletrhů Brno. Výstava se uskuteční od 21. do 23. dubna.

Loni měla akce na výstavišti premiéru

V moravské metropoli se loni konala poprvé, celkově však už půjde o 15. ročník. Quilty jsou umělecká díla vytvořená z textilu pomocí patchworku či quiltingu. Patchwork je technika, která spočívá v sešívání barevných kousků látek do geometrických obrazců.

Prošívané nástěnné obrazy a textilní dekorace

Quilting je umění prošívání tří vrstev, z nichž se quilt skládá, ať už ručně nebo na šicím stroji. Quilt je tvořený na povrchu barevným ozdobným vzorem, který se vytvoří technikou patchworku, prostřední díl tvoří měkká podšívka a spodní díl vzorovaná nebo jednobarevná látka. Umělci vytvářejí nástěnné obrazy či textilní dekorace.

Světová tvorba v Brně

Světovou tvorbu v Brně představí podle Kamenické sdružení SAQA. „Letos půjde o tvorbu z Evropy a Blízkého Východu. Mezinárodní je i soutěžní kolekce francouzské výstavy EPM Byla jednou jedna nit. Soubor Kýč a umění je diskutabilní polemikou o autorské proměně dřívějších typicky kýčovitých motivů v umělecká díla,“ upřesnila Kamenická.

Lotyšské Nitě i korejské Pojagi

Podle ní přiveze například lotyšská autorka Elina Lusis Grinbergová v Evropě velmi ceněnou kolekci Nitě. „Korejské Pojagi představí jeho francouzská propagátorka Maryse Allardová,“ vyjmenovala mluvčí několik autorů a jejich díla. Hvězdou české klasiky je Monika Tilschová.

Na workshopech si lidé vyzkoušejí různé textilní techniky

Součástí výstavy budou i workshopy se zahraničními lektory, lidé si budou moct vyzkoušet různé textilní techniky. Velkou plochu zaberou stejně jako loni obchody specializované na různé textilní a výtvarné techniky, nabízet se bude šicí a žehlicí technika a samozřejmě látky a různé doplňky. Loni na brněnské výstaviště dorazilo na PPM Quilt Show 3600 návštěvníků.