ANO chce v Brně jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Pravděpodobně v pondělí dopoledne i se zástupci pirátů. Podle vyjádření stávajícího primátora se teprve v následujících dnech rozhodne, zda se strany dohodnou na magistrátní koalici, nebo bude počet nižší případně rozložení jiné. Je těžké předjímat a hodnotit, přesto jsme se na hodnocení výsledků voleb ptali politologa Michala Pinka z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

  • Jak vnímáte výsledek voleb do brněnského zastupitelstva, bylo pro Vás něco překvapením?

Ani ne, plus minus se to dalo čekat, největší neznámou byla pozice marginálních stran, které nakonec ani jedna nepřekročila 5%. Obecné předpoklady se naplnily, hlavní vládní strana ANO si zachovala pozici a volby vyhrála. Nicméně její koaliční partneři stagnují (KDU-ČSL) nebo jsou za svoji radniční zkušenost „mimo hru“ (TOP09, Zelení, Žít Brno). Hlavní opoziční strana získala (ODS) a to se potvrdilo i u SPD. A celostátní menšinové strany podílející se na vládě, případně ji podporující jsou penalizovány (ČSSD a KSČM).

  • Který model koalice je podle Vás velmi pravděpodobný?

Teoreticky je možná jakákoliv koalice. V komunálním prostředí existuje celá řada okolností, které relevantní „předpověď“ hodně znesnadňují. Ale myslím, že SPD v koalici asi nebude.

  •  Pokud dojde ke koaličnímu spojení ANO a ODS a tito partneři budou hledat třetího, kdo by byl podle Vás tím třetím do hry?

To je spíše otázka na ně. Zda to bude KDU, Piráti nebo ČSSD, případně všichni tři záleží od strategie, jakou zvolí ANO a ODS.

  • Myslíte si, že může dojít i k tomu, že by vítězné hnutí ANO skončilo v opozici?

Ano, pokud se ODS, KDU-ČSL a Piráti budou chovat jako politický stratég. Především u ODS stojí za zvážení, za jakých okolností bude nově posilující opoziční strana podporovat politickou kariéru místopředsedy vládní strany. Především té, vůči které se vedení ODS snaží vymezit. A odměnit Andreje Babiše za jeho výroky a chování vůči ODS tím, že mu „podpoříme“ brněnského primátora je zajímavá výzva.

  • Poslední sestavování vládnoucí koalice zabralo několik týdnů, myslíte si, že tentokrát to bude rychlejší?

Vůbec netuším, ale jedna z otázek od kolegů ze zahraničí, se kterou se setkávám, je proč český politik neumí o koalici rozumně vyjednávat. Přece rychle rozdělené pozice nemohou vést ke kvalitnímu vládnutí založeném nejen na programové shodě. Proto doufám, že je tu prostor a není kam spěchat.

Děkujeme za rozhovor.