Brno zažije pořádnou hudební smršť. Během čtyř dní, od 12. do 15. srpna, se uskuteční v centru Brna přes 250 koncertů na více než 30 místech. Návštěvníci Maratonu hudby se mohou těšit i na řadu hudebních premiér. S kapelou Květy zazpívá Lenka Dusilová, speciální program pro Brno připravila zpěvačka Dasha se smyčcovým kvartetem Epoque Quartet. A s novým projektem vystoupí i zpěvák a herec Tomáš Matonoha. Součástí festivalu budou i buskerské pokoje výtvarnice Kateřiny Šedé. Na multižánrový hudební festival Maraton hudby Brno zve jeho manažerka Eliška Kratěnová.

Na které novinky byste letos návštěvníky festivalu Maraton hudby pozvala?
Za návštěvu stojí veškerý program. Kdybychom ale měli vybrat, pozvali bychom návštěvníky na Biskupský dvůr, kde v sobotu 14. srpna vystoupí zahraniční hvězdy věnující se žánru world music.  Dramaturgie scény vznikla ve spolupráci s úžasným Milanem Tesařem. Milan se letos zařadil mezi naše dramaturgy a vybral opravdové perly – vokální kvinteto Kata z Faerských ostrovů, bosenského mistra folku Damira Imamoviće a mladou kapelu Spilar z Belgie. Dále si pozornost zaslouží rocková scéna, kde v brněnské premiéře vystoupí zpěvačka Lenka Dusilová s kapelou Květy. Lenka letos proměnila několik nominací na ceny Anděl a její album Řeka, na němž se podílela i kapela Květy, je tím nejlepším, co lze na české scéně v tomto žánru objevit. Těšíme se také na nedělní program, který připravila Dasha spolu s výjimečným Epoque Qaurtet. Společně budou festival uzavírat v neděli programem speciálně připraveným pro Maraton hudby Brno. Zazní písně Elly Fitzgerald v komorní
úpravě a další. Pro milovníky netradična bychom doporučili koncert herce a moderátora Tomáše Matonohy. Tomáš je osobnost známá především z televizních obrazovek, je ale obdarován i hudebním talentem a na Maratonu se představí coby písničkář. Kdo by nestihl jeho páteční vystoupení, má šanci v neděli, kdy ovšem vystoupí spolu se Zdeňkem Králem v jejich humorném pořadu.

Proč jít na Maraton hudby?
Bylo by stručnější jmenovat, proč na Maraton hudby nejít (směje se). Myslím, že Maraton je pro Brno skvělá výkladní skříň. Poukazuje na jedinečnost Brna a v plné míře se snaží ji reflektovat. Brno vždy bylo město hudebních velikánů, progresivní a slibně se rozvíjející. Vedle kvalitní hudby se v Maratonu pojí to nejlepší, co Brno může nabídnout. Městské scenérie, architektura a rozvíjející se gastronomie. Jako organizátoři si půvab Brna uvědomujeme, a i proto se snažíme festival každý rok posunout o krůček dál. Maraton hudby je pro některé možnost zase o něco líp poznat svůj domov, navštívit místa, kam by se člověk standardně nepodíval. Třeba letos budeme pořádat koncerty ve vodojemu na Žlutém kopci nebo v protiatomovém krytu 10-Z na Husově ulici. Věříme, že pro většinu návštěvníků se
z Maratonu stala oblíbená letní událost, kterou nemůžou vynechat i proto, že svým konceptem vybočuje. Nekoná se na letišti nebo stadionu, na jeho koncertech se nekumulují tisíce lidí v uzavřeném areálu. Atmosféra koncertů je více intimní, rodinná, i když jsou samozřejmě scény, které jdou naproti většímu počtu osob. Během let se ale ukázalo, že festival může dýchat skrze desítky koncertních míst a není potřeba ho někam zavírat.

K týmu dramaturgů se letos přidali další. Kdo pro letošek hudební program připravil?
Na letošním programu se podílel rekordní počet dramaturgů. K těm novým patří zmiňovaný Milan Tesař, hudební vedoucí redakce rádia Proglas, Jiří Švéda, dlouholetý organizátor především jazzových akcí, a dále Martin Kyšperský, frontman a zakladatel kapely Květy. Za většinou programu stojí naše stálice, Pavel Borský, Marie Hvozdecká, Jan Polyak, Přemysl Štěpánek, Aleš Petržela, Oldřich Vojáček, Zdeněk Král a Hana Bartošová. Všichni jsou to nesmírně milí lidé s velkým hudebním rozhledem. Jejich práce je pro nás neocenitelná.

A které hudební žánry festival nabídne?
Chceme, aby si každý na festivalu našel, co ho baví, a měl možnost objevit něco, o čem ještě neví, že ho bude bavit. Letos nabídneme world music, folklor, folk, rock, pop, jazz, blues, swing, taneční a elektronickou hudbu, balkan, romskou hudbu, ale i klasickou hudbu a operu. Každý z návštěvníků je jedinečný, stejně jako všichni naši dramaturgové a přesně to se promítá do palety žánrů festivalu. Věříme, že se nás hudba může dotýkat v různých podobách, a jsme rádi, že Maraton hudby je platformou, kde se mohou projevit všechny. 

Koncertovat se bude, jak už jste zmínila, i na netradičních místech – ve vodojemu na Žlutém kopci nebo v protiatomovém krytu. Jaké koncerty se tady budou konat?
Vodojem na Žlutém kopci má úžasnou atmosféru. Kromě toho je to skvělé místo, kde se člověk může v srpnových dnech schovat před horkem. Návštěvu vodojemu bude zpříjemňovat akordeonista Jakub Jedlinský. V krytu 10-Z na Husově ulici zahraje absolvent Janáčkovy akademie Martin Švec. Martin je vynikající hráč na veškeré bicí nástroje. Pro svoje vystoupení na Maratonu zvolil vibrafon. Kromě hudby si z těchto míst návštěvníci odnesou i nové vědomosti. Hudební program totiž doplní komentované prohlídky.

Co letos nabídne Bezuliční busking v už legendárních pokojích na ulicích od Kateřiny Šedé?
Letošní pokoje mají jedno specifikum, a sice že se mezi nimi objeví ordinace. Ordinaci Kateřina Šedá vystavěla v reakci na pandemii koronaviru a je věnovaná všem zdravotníkům. Lidé ji budou moci potkat na Jakubském náměstí po dobu celého festivalu. V dětském pokoji v Myší díře podruhé odstartuje dětský busking, který se také zařadí do projektu ZUŠ Open. V ostatních pokojích (ordinaci, ložnici,  obýváku, garáži a koupelně) se budou střídat buskeři z Česka – Samuel Rychtar, Slovenska – T-Bee Girls, Polska – Mariusz Goli a mnoho dalších.

V čem podle vás Maraton hudby vybočuje nad ostatními letními festivaly v Brně?
Je to především jeho koncept a pestrá nabídka. Kromě specifik, která jsem již zmínila, je velkou devízou festivalu touha spolupracovat s dalšími brněnskými institucemi, jako je Filharmonie Brno, Národní divadlo Brno, Janáčkova akademie múzických umění ad., a tvořit projekty společnými silami.

Další novinkou je Street Food Festival. Zvažujete i do budoucna rozšíření festivalu o nějaké další aktivity mimo hudbu?
Určitě se budeme snažit myšlenku, se kterou letos odstartujeme Maraton Street Food Festival, rozvíjet do dalších ročníků. K dobré muzice patří i dobré jídlo a dobrá společnost. To chceme našim návštěvníkům nabízet i nadále. Jestli se festival rozroste i o další aktivity, je skvělá otázka, odpověď na ni se ale nachází těžko. Jako organizátoři a lidé zapálení pro kulturu máme hlavy plné nápadů. K jejich realizaci je ale potřeba mnohem víc než to. Zatím si tedy vize do budoucna necháme pro sebe. Berte to jako pokračování seriálu, kdy se divák nemůže dočkat, co ho čeká v další sérii (úsměv).