fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Fakultní nemocnice Brno čeká, že letos zaplatí za energie o 195 milionů navíc

fn-br

Foto:

FN Brno (archiv)

Fakultní nemocnice Brno očekává, že letos kvůli nárůstu cen energií zaplatí o 195 milionů korun víc, řekl o odhadu ředitel nemocnice Ivo Rovný. Skutečnou spotřebu ukáže až letošní zimní období. Nemocnice se podle mluvčí Veroniky Plaché snaží dlouhodobě snižovat energetickou náročnost svých budov. Fakultní nemocnice Brno s více než 2000 lůžky patří k největším zdravotnickým zařízením v republice, má skoro 6000 zaměstnanců.

Nemocnice eviduje meziroční nárůst nákladů u elektřiny přibližně o 92 procent a u plynu o 156 procent, uvedla Plachá. "Snažíme se snižovat energetickou náročnost budov i technologií v rámci svých finančních možností. Snahou nemocnice je získat maximální možné dotace například ze Státního fondu životního prostředí," uvedla Plachá.

Podle ní se například v předchozích letech podařilo udělat zateplení staré zástavby. "U nových staveb se snažíme o dodržení nízkoenergetického standardu budov a u nově projektovaných staveb požadujeme využití obnovitelných zdrojů, například vytápění a provádíme průběžně výměnu světelných zdrojů za LED," řekla Plachá.

V posledních letech byla nemocnice podle Rovného díky specifickým covidovým podmínkám a úhradovým vyhláškám v pozitivním hospodářském výsledku. Před covidem mívala ztráty stovky milionů korun. Nyní má od začátku roku ztrátu 250 milionů.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT