Hasiči v Jihomoravském kraji letos zaznamenali zvýšený počet požárů kvůli žhavému popelu, který se vznítil v popelnici. Od začátku roku jich do dneška evidují 30, jde o nejvyšší počet od roku 2019. Celková škoda je dosud přes 2,2 milionu korun, jeden člověk se při těchto požárech zranil. Na webu hasičů o tom dnes informoval mluvčí Jaroslav Mikoška.

"S blížící se zimou proto připomínáme a upozorňujeme, že žhavý a teplý popel do plastových ani kovových popelnic nepatří. I když se může zdát, že popel už není žhavý, v kontejneru se akumuluje teplo, které roztaví plastovou nádobu a může způsobit požár," uvedl Mikoška.

Takto podle něj dochází k požárům fasád rodinných domů, přístavků, hospodářských stavení a dalších objektů. V případě, že se žhavý popel dostane do svozového vozu na odpad, zase může snadno začít hořet uvnitř vozu a mohou vzniknout vysoké škody.

Mluvčí uvedl, že pro bezpečnou manipulaci s popelem je potřeba nechat jej zcela vychladnout, popel může žhnout i několik dní. Uložit jej lze do nehořlavých nádob, například z kovu, které jsou neporušené, uzavíratelné a umístěné v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých hmot. Do kontejnerů na odpad lze pak popel umístit až po několika dnech, kdy už bude vyhaslý a studený.