Místo klasické čistírny odpadních vod, síť domácích čistíren – pro některé obce jediné možné řešení, jak efektivně a ekonomicky čistit odpadní vodu.  Ministerstvo životního prostředí v nové výzvě vyčlenilo 300 milionů korun, díky kterým se vybudují až dva tisíce domovních čistíren. O dotace mohou žádat, počínaje dneškem obce, čistírny pak instalují přímo v domácnostech. V tiskové zprávě o tom informoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Každý sedmý obyvatel Česka není připojený na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod, tomu mimojiné odpovídá i nedostatečná kvalita povrchových vod v ČR. Jedná se většinou o lokality, kde náklady nebo technické podmínky, výstavbu velké ČOV neumožní. V takových případech se jako ideální řešení nabízí soustava domovních čistíren (DČOV). Kromě čisté vody a nižších nákladů pro občany přináší soustava další velký benefit v tom, že vyčištěná voda zůstává na místě a lze ji dále využít, třeba na zalévání,“ uvedl Hladík.

Dotace na domovní čistírny poskytuje Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě. Aktuálně vyhlášená dotační výzva je již pátá v pořadí a celkem tak rezort od roku 2016 vyčlenil na jejich podporu již přes 1,25 miliardy korun.

Nová dotační výzva má velmi podobné podmínky jako ty předchozí

Rezort přispěje na vybudování soustavy domovních čistíren odpadních vod u rodinných či bytových domů do kapacity 50 ekvivalentních obyvatel. Soustava musí přitom odkanalizovat minimálně 30 procent z celkového počtu obyvatel v dané části obce či města.

„Pro obce máme aktuálně připraveno 300 milionů korun. Výše příspěvku na jednu čistírnu je odstupňována podle kapacity čistírny od 100 do 240 tisíc korun. Nově žadatele nelimitujeme zastropováním maximální míry podpory a výsledná dotace, kterou obdrží, tak bude čistě daná počtem vybudovaných čistíren a jejich typem,“ doplnil Hladík.

Vybudovat domovní čistírny odpadních vod se chystá například menší obec Petrov v Jihomoravském kraji. Dotaci na projekt získala už z předchozí výzvy

„Vybudovat soustavu domovních čistíren jsme se rozhodli proto, že se dle našeho názoru jedná o nejefektivnější způsob, jak zajistit odkanalizování obce naší velikosti. Rozpočet akce kalkulujeme ve výši cca 9 mil. Kč, přičemž dotace poskytnutá ze Státního fondu životní prostředí ČR činí 5,7 mil. Kč. Projekt předpokládá vybudování 38 domovních čistíren, čímž zajistíme odkanalizování všech trvale obydlených domů v obci. S realizací projektu bychom chtěli být hotovi do konce letošního roku,“ popsal starosta Petrova Marek Trzaskalik.

Ministerstva zemědělství a životního prostředí zároveň připravila novou metodiku, která pomůže obcím při rozhodování o nejvhodnějším řešení pro nakládání s odpadními vodami

Tato metodika nabídne přehled možností, technických řešení i doporučení na základě konkrétních podmínek dané lokality. „Cílem metodické podpory je, aby obce mohly efektivně plánovat investice do infrastruktury, která bude dlouhodobě udržitelná a maximálně efektivní z hlediska ochrany vodních zdrojů. Metodika slouží pro sídla do 1000 obyvatel a vodoprávní úřady či starostové obcí si mohou díky ní vypočítat, jestli je lepší do obce přivést centrální čistírnu, nebo vybudovat právě systém domovních čistíren,“ uzavřel Hladík.