Je to pro nás únik ze všedního života, říká Mirek, který se už víc než deset let převléká do kostýmu modrého huskyho. Furíci neboli chlupáči se několikrát do roka scházejí a od roku 2019 jezdí i do Westernového městečkaBoskovicích na Blanensku. Letos se jich tam o prodlouženém prvomájovém víkendu sešlo rovných 110 ze šesti zemí, aby pořídili hromadnou fotografii.

Kostýmy ukrývají velmi zaměstnané lidi

Furíci se netají tím, že jejich koníček je únikem z reality všedního dne do vysněného dětského pohádkového světa, „který je ještě stále v pořádku“. Mnohdy jde o velmi zaměstnané lidí, často ajťáky. Snový svět furries je pro ně protipólem toho reálného. Svoji identitu ale raději tají, protože mají rádi soukromí.

S internetem vtrhli do Česka před 16 lety i furíci

Svůj soukromý život si střeží i jeden z pořadatelů podobných setkání Mirek „Moondancer“. Popkultura chlupatých postaviček z animovaných příběhů pro děti se podle něj dostala do tuzemska až někdy kolem roku 2007, přestože v Americe a ve světě je známá už od 70. let minulého století. „Za rozmach v Česku může jednoznačně internet, kdy se to tady jeho prostřednictvím začalo rychle šířit,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN Mirek.

Můžou za to sportovní maskoti

Prapůvod převleků lze najít mezi sportovními maskoty v USA. Každý z větších sportovních klubů tam má svého plyšáka, s nímž se fanoušci fotí. Jejich první větší setkání se uskutečnilo počátkem osmdesátých let. Éru chlupáčů odstartovala o deset let později slavná animovaná pohádka Lví král. Mezi furíky jsou prý i tvůrci animovaných příběhů. Každý nadšenec si vybírá kostým zvířete, s nímž je vnitřně ztotožněný. Obvykle jej má rád už od dětství.

Vybral si modrého huskyho

Mirek si tak před lety zvolil převlek za modrého huskyho. „Mám rád psy a při výběru kostýmu jsem myslel i racionálně, protože třeba postava žirafy se mi nezdála úplně nejlepší,“ usmívá se jeden z pořadatelů setkání furíků ve Westernovém městečku v Boskovicích. Tam se jich sešlo sto deset, přičemž dorazily pohádkové figury i z Rakouska, Slovenska či Maďarska. „V České republice je kolem tisícovky furíků, aktivních je nás asi 400. Během roku máme většinou čtyři setkání a jezdíme i na akce po Evropě, třeba do Švédska,“ upřesnil Mirek.

Pod kostýmy mají vychytávky

On sám prý v kostýmu vydrží většinou jen hodinu, protože je v něm teplo. Ale jsou i borci, kteří vydrží hrát vysněného maskota i šest hodin a pořizují si různé vychytávky. „Někteří mají pod oblekem chladící vesty a na hlavách větrání. Pod plyšový oděv si také bereme speciální prádlo, které dobře saje pot a nepustí ho dál, jinak by kostým moc nevoněl,“ dodal s úsměvem představitel severského psího plemene.

Kostým za cenu ojetého auta

Kostýmy si furries šijí sami, nebo to nechají na zkušenějších a šikovnějších přátelích, kteří už v tom mají dlouholetou praxi. „Dřív stál oblek kolem 20 tisíc, teď se ceny pohybují v průměru kolem 80 tisíc korun. A náročnější kostým přijde i na 100 tisíc. A jsou i lidé ze zahraničí, kteří za převlek zaplatí třeba až 400 tisíc,“ vypočítal Mirek.