Dnešní jednání zástupců České pošty s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) a starosty měst a městských částí v Brně nepřineslo řešení situace související s rušením poboček. Pošta dodnes podle hejtmana nepředložila starostům podmínky k provozování pošty Partner Plus. Grolich sice uvedl, že pošta Partner Plus pro něj není řešení, protože je to lití veřejných peněz do České pošty jinou cestou, ale chápe pohnutky starostů, kteří chtějí lidem zajistit služby. Hejtman to dnes řekl novinářům po jednání.

Dnešní jednání vyvolala pošta, ale konkrétní návrhy a požadavky pro zřízení pošty Partner Plus podle Grolicha nepředložila. „Teprve bude náklady počítat, provoz každé pobočky je jinak nákladný. Ale je bizarní, že už jednáme tak dlouho, a pořád starostové nemají na stole konkrétní požadavky. Chápu, že pošta Partner Plus byla koncipovaná pro jiné účely, ale prostě je pozdě. Starostové nemají lehkou situaci, data dostanou nejdříve koncem příštího týdne a musí se rozhodnout co nejdřív. Může se stát, že i když se rozhodnou pro zřízení, tak vznikne nějaké časové okno, protože pobočky zaniknou už 30. června,“ řekl jihomoravský hejtman.

Pošta partner, jsou pobočky, které obsluhují obce nebo soukromníci

Pošta se bez předchozího jednání se zástupci samospráv rozhodla od 1. července zrušit po republice 300 poboček kvůli úsporám, oznámila to na konci března. Firma uvedla, že k tomu přistupuje z úsporných důvodů, aby se vyhnula insolvenci. Pošta má v ČR 3200 poboček, po zrušení jich tedy bude 2900. Po tomto oznámení začala pošta jednat se samosprávami, které však mají omezené možnosti něco na úmyslu pošty změnit.

Někde se podařilo změnit adresu rušené pobočky, počet však zůstává stejný

Grolich uvedl, že v Brně trvá požadavek městské části Brno-střed, aby se nerušila pobočka v Orlí ulici, ale ve Velkém Špalíčku, původně měla být zrušena v Renneské ulici. A Brno-sever chce zachovat pobočku v Husovicích v Dukelské ulici. „V tomto případě nedávají argumenty pošty žádnou logiku,“ míní hejtman.

O pobočku Partner Plus by teoreticky mohli mít zájem ve Vyškově, Hodoníně a také v Soběšicích

„Ti starostové to dnes zmínili, ostatní nikoliv, ale je otázka, jak se k tomu postaví, až budou podmínky na stole,“ řekl Grolich. Podle něj dostali zástupci samospráv pozvánku od pošty ještě na jednání 16. května. „Ale nevím, o čem budeme jednat. Pracovníci pošty už nemají kam ustupovat,“ řekl Grolich. Kvůli tomu, že v některých místech zůstane třeba jedná pobočka pro tisíce obyvatel, se starostové obávají toho, že budou přehlcené a lidé na nich budou čekat neúměrně dlouho.