Zájem o elektronické předplatné IDS JMK mezi cestujícími nahrává snaze Jihomoravského kraje a společnosti KORDIS JMK o další modernizaci a zjednodušování odbavování cestujících. Postupné zavádění výhradně elektronických předplatních jízdenek proběhne ve dvou krocích, kterými provede kampaň Jezdi jednoduše. Novináře o tom dnes informovali náměstek hejtmana pro dopravu Jiří Crha (ODS) a ředitel společnosti KORDIS JMK Jiří Horský.

Přechází se na elektronické jízdné

Od 1. prosince se přechází u čtvrtletní a roční předplatní jízdenky výhradně na elektronické jízdné. A stejná změna nastane od 1.března příštího roku také u měsíčních předplatních jízdenek. Ostatní jízdenky zůstávají nadále i v papírové podobě. „Pohodlnější forma placení za dopravu po našem kraji je zároveň i udržitelnější, levnější a hlavně modernější. Chceme se tak přiblížit systému, běžnému v okolních zemích. Šetří čas a peníze cestujících,“ řekl Crha.

Kontaktní centra IDS budou na dalších místech

Předplatní jízdenky si můžou cestující zakoupit přes eshop.idsjmk.cz nebo osobně v Kontaktních centrech IDS JMK. Stávající centra v Blansku, Boskovicích, Brně, Břeclavi, Hodoníně, Kyjově, Vyškově a Znojmě se do konce listopadu rozrostou o další místa: Hustopeče, Letovice, Mikulov, Moravský Krumlov, Tišnov, Veselí nad Moravou, kde půjde vždy o pokladny na nádraží. S nákupem jízdenky pomůžou nejen pracovníci center, ale i nově vzniklé stránky www.jezdijednoduse.cz, letáčky na nádražích i ve vlacích Moravia nebo třeba reklamy na obrazovkách krajských autobusů.

Ejízdenka nabízí oproti běžné papírové spoustu výhod

„Cestující se nemusí bát, že v případě ztráty o svoji jízdenku přijdou, protože si ji jednoduše nahrají na jiný nosič. Přichází také s možností tzv. alternativních zón, kde elektronické jízdenky umožní cestu mezi výchozí a cílovou zónou různými trasami,“ vysvětlil Crha. Poukázal také na to, že v brněnské MHD používá některý z typů elektronické jízdenky asi 70 procent cestujících. „My chceme toto číslo zvýšit v rámci krajské integrované dopravy a na to právě cílí zmíněná kampaň,“ dodal náměstek hejtmana pro dopravu.

Trend přechodu na elektronické jízdné roste

„Lidé, kteří byli zvyklí si nakupovat papírovou předplatní jízdenku, už nyní často volí jednodušší, pohodlnější a levnější formu – přechází na elektronické předplatné. Jen za poslední tři měsíce se prodalo ve společném e-shopu KORDIS JMK a města Brna celkem více než 210.000 elektronických předplatních jízdenek,“ doplnil Jiří Horský, ředitel společnosti KORDIS JMK, která organizuje veřejnou dopravu v kraji.

Ejízdenku lze uložit na různé nosiče a bude i na nové dopravní kartě

Variant, kam si ejízdenku uložit, se nabízí hned několik. Ke stávajícím nosičům, k nimž patří bankovní a anonymní bankovní karta, klíčenka a samolepka, mobil nebo hodinky, navíc nově přibude dopravní karta, určená pro děti a mládež do 18 let. „Cílem je nabídnout další typ nosiče pro mladé cestující, kterým třeba klíčenka nebo samolepka nevyhovuje a preferují kartu do peněženky. Jeho výhoda spočívá v tom, že je levnější než anonymní bankovní karta – stojí jen 30 Kč. Nová kartička může být zajímavá i pro sběratele. KORDIS plánuje v dalších letech motiv na přední straně měnit a vydávat nové verze,“ představil kartu Horský.

Validátory budou v autobusech, vlacích i na nádražích

Další novinkou jsou i validátory, které se začnou postupně instalovat do vybraných autobusů provozovaných v okolí Brna. „Máme asi 700 autobusů. V první fázi se validátory objeví ve zhruba dvou stovkách autobusů. Více než sto jich bude ve vlacích a přes 300 na nádražích,“ vypočítal Crha. Validátory rozšíří možnosti pro nákup jízdenek. Změny v tarifu myslí podle Horského i na ty, kteří jezdí na 12hodinové směny a nevyplatí se jim předplatní jízdenka. „Budou si moci v e-shopu koupit 10 jízdenek za zvýhodněnou cenu a v nově připravované aplikaci ejizdenka si každou jízdenku před cestou aktivují. V této aplikaci budou mít také informace o aktuálně platných jízdenkách,“ dodal ředitel Kordisu.