Okresní města na jihu Moravy letos investují do základních a mateřských škol desítky milionů korun. Peníze půjdou na rekonstrukce, přístavby nebo také otevření přípravné třídy pro předškolní děti. Budoucnost dalších plánovaných projektů závisí na tom, zda města dostanou žádané dotace. Například pro Břeclav je letos prioritou zavedení kvalitního internetového připojení do škol. To vyjde skoro na 30 milionů, řekla mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková. Podle ní jsou školy, kde ráno učitelé nevědí, jestli se připojí k internetu, nebo jim v průběhu hodiny spadne.

Břeclavi chtějí zvýšit kapacitu mateřinek

Další z priorit je v Břeclavi zvýšení kapacity mateřských škol, o místa je podle Solaříkové značný zájem. „Půjde hlavně o přípravu demolice a projektu na rozšíření mateřské školy ve Staré Břeclavi, kde jsme kvůli tomu loni vykoupili sousední dům,“ uvedla Solaříková. Město přispěje například také na další přípravnou třídu na Základní škole Kupkova. V rozpočtu radnice počítala i s velkou částkou z Integrovaného regionálního operačního programu, na vyjádření ministerstva pro místní rozvoj ale ještě čeká.

Brno každoročně dává na školy 200 milionů

Brno na opravy a rekonstrukce škol ročně vynakládá okolo 200 milionů korun. Za projekty zodpovídají jednotlivé městské části. Nejvíce letos Brno přispěje na přístavbu šaten a jídelny pro ZŠ Gajdošova, jde o částku 40 milionů korun. Po 20 milionech dá město také například na zvýšení kapacity školní jídelny a přestavbu zázemí ZŠ a MŠ Pastviny nebo na rekonstrukci školní kuchyně MŠ Kohoutova. „Z úrovně statutárního města Brna probíhá v Bystrci stavba mateřské školy pro více než 80 dětí,“ dodal mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Ve Znojmě rekonstruují hygienické zázemí

Znojmo schválilo v letošním roce opravy a nové investice do mateřských a základních škol ve výši téměř 60 milionů korun. Zhruba polovina peněz má pokrýt dokončení rekuperace Základní školy JUDr. Josefa Mareše a MŠ Znojmo. „Mezi největší investice patří také čtvrtá etapa rekonstrukce hygienického zázemí na ZŠ Mládeže za 3,4 miliony korun,“ informoval mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

V Blansku se zaměří jen na údržbu a drobné opravy

Blansko letos velké investice neplánuje a zaměří se spíše na údržbu a drobné opravy. „Loni jsme mimo jiné dokončili jednu z největších investic hrazených plně z rozpočtu města. Šlo o dvouletý projekt na Základní škole TGM, který stál přes 88 milionů korun a zahrnoval zbourání nevyhovující přístavby školní jídelny, která obsahovala azbest, vybudování nové jídelny se školní kuchyní, spojovacího krčku, atria, vstupního prostranství, šaten a podobně,“ řekla mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Na odborné učebny musí získat dotaci

Jediná větší investice, kterou by uskutečňovalo město jako zřizovatel, je podle Komárkové podmíněná ziskem dotace. Týkala by se odborných učeben na ZŠ a MŠ Salmova, které by stály 17 milionů korun.