Tyto učebny na jedné z největších brněnských základních škol, kam chodí téměř 800 žáků, rozšíří již vybudované jazykové třídy a sportovní halu, informoval místostarosta Žabovřesk Filip Leder (KDU-ČSL).

V prvním nadzemním podlaží bude učebna chemie a kabinet se skladem chemikálií, ve druhém podlaží bude učebna přírodopisu s kabinetem a o patro výš pak učebna a kabinet robotiky. Součástí stavby bude vytvoření odborné učebny fyziky ve stávající budově školy.

„Právě funkčně vybavené a specializované učebny vytvoří to správné vědátorské klima pro zajištění praktické i experimentální výuky. Jde o to zajistit žákům co nejpřirozenější a co nejméně zprostředkovanou výuku, která zaručí jejich osobní zkušenost, neboť ta je nade všechny texty v knihách,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN Filip Leder s tím, že nové učebny vzniknou přestavbou staré kotelny.

Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) byl projekt rozšíření ZŠ Sirotkova připravován s implementačním odborem brněnského magistrátu, aby na něj bylo možné získat peníze z fondu IROP. Výzvy v něm však budou podle Hladíka vypsány až v létě.

„Vzhledem k tomu, že součástí projektu je i přestavba kotelny, je nutné stavět mimo topnou sezónu. Proto nyní jednáme o možném předfinancování projektu městem. Projekt je velmi dobře připravený a reflektuje současné potřeby moderního vzdělávání,“ uvedl Hladík.

Leder upřesnil, že výraznou proměnou projde i exteriér školy, protože součástí plánů je přístavba nové části školní budovy, ve které budou nové učebny vytvořeny. „Celkové odhadované náklady na stavbu a vybavení učeben pomůckami jsou 35 milionů korun,“ doplnil žabovřeský místostarosta s tím, že další nové učebny připravuje radnice na ZŠ Jana Babáka.

Podle ředitele ZŠ Sirotkova Dana Jedličky vyřeší nové učebny dlouhodobý problém s chybějícími třídami pro výuky odborných předmětů. „V současné době má škola učebnu chemie a fyziky, které jsou zároveň kmenovými učebnami. Proto v nich není možné skladovat pomůcky, což výrazně znesnadňuje přípravu učitelů na výuku a žáci se musejí často z těchto učeben stěhovat,“ vysvětlil Jedlička.

Škola také podle něj nutně potřebuje učebnu robotiky, kde si děti nejprve složí na velkém stole roboty a pak si na počítačích naprogramují jejich funkce. „Kromě nových prostor pro žáky získá škola také velké množství názorných moderních pomůcek a tři učitelské kabinety. Přidanou hodnotou pak je to, že všechny odborné učebny budou vybaveny technologií na online přenos hodin do domácnosti žáků,“ doplnil Dan Jedlička.