Jihomoravský kraj prostřednictvím aplikace Záchranka začal poskytovat i varování od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Umožní to rychlé automatické odeslání varování na vybrané území v případě extrémních meteorologických jevů. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí kraje Alena Knotková.

Uživatelé dostanou upozornění z 21 oblastí

Aplikaci je nástrojem nejen pro zajištění rychlého kontaktu se zdravotnickou záchrannou službou, poslední čtyři roky poskytuje i varovná upozornění. Aktuálně si mohou uživatelé Záchranky vybrat v Jihomoravském kraji z 21 oblastí, ze kterých chtějí dostávat upozornění v případě nepříznivých událostí. Nyní tak jde o informace generované nejen krajským hasičským záchranným sborem a Bezpečnostním odborem kraje, ale také o varování ČHMÚ.

Lidem to usnadní přípravu a hasičům práci

„Je pro nás důležité, aby se informace o extrémních klimatických jevech dostaly k co největšímu počtu obyvatelstva. To lidem umožní, aby se na tyto situace připravili a hasičskému záchrannému sboru usnadní práci při odstraňování následků těchto jevů,“ uvedl náměstek ředitele jihomoravských hasičů Lukáš Vymazal.

Záchranku využívají i v dalších regionech

Napojení na datový zdroj ČHMÚ spouští aplikace Záchranka v Jihomoravském kraji v pilotním provozu. Na základě vyhodnocení jej potom bude možné aktivovat ve všech dalších oblastech ČR, které nástroj varovných upozornění aplikace Záchranka využívají. K dnešnímu dni jde především o Prahu, Plzeň, Karlovy Vary a Sokolov.

Aplikaci mají přes dva miliony lidí

„Máme tu aplikaci, kterou má ve svém telefonu více než dva miliony lidí. ČHMÚ má zase k dispozici data, která mohou pomoct vyhnout se nebezpečným situacím. Je dobré, že se tyhle dvě věci propojí a informace se včas dostanou k lidem v konkrétní lokalitě,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Aplikace funguje od 8. března 2016 a už neslouží pouze k přivolání pomoci přes nouzové tlačítko. Cílem je podle tvůrců vytvořit komplexní nástroj, který nejen přivolá pomoc záchranářů v nouzi, ale pomůže nouzovým situacím předcházet.