Jihomoravský kraj a město Brno jako první český region získaly ocenění Evropský podnikatelsky zaměřený region (EER), které udělují instituce Evropské unie. Evropský výbor regionů, na jehož plenárním zasedání titul převzal jihomoravský hejtman Jan Grolich, ocenil řadu aktivit podporujících podnikání a inovace. Označení bude moci kraj využívat po celý rok 2024 spolu s dvěma dalšími oceněnými regiony z Itálie a Portugalska.

Jihomoravský kraj se podle svého hejtmana začal podpoře inovativního podnikání věnovat před dvěma desítkami let, kdy vzniklo tamní inovační centrum.

„Chceme podporovat podnikatelské prostředí ve spolupráci s univerzitami, protože ti nejlepší podnikatelé se většinou rodí z oblasti vědy a výzkumu,“ řekl dnes novinářům v Bruselu Grolich. Kraj v současnosti vedle zmíněného inovačního centra provozuje projekty jako EDIH Digimat zaměřený na digitalizaci, Cybersecurity Excellence Hub podporující výzkum v odvětví kybernetické bezpečnosti nebo Up2Circ rozvíjející technologické a sociální inovace.

Mladé firmy z Brna a okolí v poslední době slaví úspěchy v oborech kyberbezpečnosti, informačních technologií, vývoje počítačových her či elektronových mikroskopů

„Myslím si, že Brno se právem v rámci České republiky nazývá Silicon Valley,“ řekla brněnská zastupitelka pro inovace Anna Putnová s odkazem na velké množství technologických firem sídlících v druhém největším městě Česka.

EER slouží od roku 2010 každoročně k ocenění trojice evropských regionů, které mají úspěšnou strategii pro podporu inovací a podnikání

Dosud titul získaly oblasti ze 17 zemí evropské sedmadvacítky, do Česka putuje poprvé. Cena není spojena s žádnou finanční ani jinou podporou evropských institucí, podle Grolicha však může zvýšit povědomí o aktivitách kraje a přitáhnout zájem dalších inovativně smýšlejících lidí.

Zvláštní ocenění dnes získalo Malopolské vojvodství za to, že mimořádně aktivně a úspěšně pomáhá v podnikání Ukrajincům, kteří uprchli před ruskou agresí.